MENNESKER: På landsmødet i Kolding i Arbejdernes Radio & Fjernsyns Forbund, ARF Multimedier, er Claus Larsen-Jensen valgt som ny forbundsformand.

Den nye formand for Arbejdernes Radio & Fjernsynsforbund, Claus Larsen-Jensen, er gruppeformand for Socialdemokratiet i kommunalbestyrelsen på Bornholm, tidligere medlem af Folketinget og Medlem af Europa-Parlamentet. Han afløser Lea Rosfort, Rødovre.
Claus Larsen-Jensen skal være i front for at forny og udvikle ARF Multimedier og bidrage til at styrke arbejderbevægelsens mediepolitiske profil og rolle.
Nye krav
“Vi er midt i en global medierevolution, som påvirker sammenhængskraften i samfundet og demokratiet, og stiller nye krav til public service,” siger den nyvalgte forbundsformand.
ARF Multimedier er en af Danmarks tre Lytter og Seer-organisationer, og har en formel rolle i forhold til DR, TV2 og de regionale radio- og TV-stationer med møder et par gange om året. Fokus er på public service, og vil fremover være på alle de mediepolitiske dagsordener og i forhold til alle platforme.
ARF har medlemmer, klubber og kredse i hele Danmark.
“Jeg har sagt ja til opgaven, fordi jeg ser et potentiale for at forny og udvikle ARF Multimedier og styrke arbejderbevægelsens mediepolitiske profil og rolle,” siger Claus Larsen-Jensen.









