Skolebørn spiller futsal

SPORT: Torsdag spilles der futsal i Aakirkeby-Hallerne, hvor over 200 elever skal dyste mod hinanden

Så er der futsal I Aakirkeby-hallerne

 

 

I gamle dage hed det blot “indendørs fodbold”, og det spil blev iøvrigt opfundet af en dansk landsholdsspiller og sportsjournalist Knud Lundberg fra henholdsvis det forlængst lukkede dagblad “Aktuelt” og den stadig levende fodboldklub, AB.

Futsal blev opfundet i Uruguays gader i 1930’erne, og i de efterfølgende årtier spredte spillet sig til resten af Latinamerika og mange år senere til Europa, hvor det altså afløste Lundberg spil.

Navnet ”Futsal” kommer af en sammentrækning af de portugisiske ord “futbol de salão” og spanske “fútbol sala/de salón”, der betyder ”indendørs fodbold”.

Syv skoler deltager
Og torsdag 9. november spilles der futsal på livet løs i Aakirkeby-Hallerne, hvor over 200 elever fra øens skolers 2. klasser (ca. otte år), skal dyste mod hinanden. Det sker i regi af Dansk Skoleidræt Bornholm.

Hele syv skoler er tilmeldt og så skal det blive spændende at se, hvilken 2. klasse på øen, der er bedst til futsal.

Futsal adskiller sig på væsentlige punkter fra det “klassiske” indendørs fodbold, som mange kender. I futsal spiller man med en mindre bold. Bolden vejer det samme som en normal bold, men har en blødere inderbold, hvilket gør, at bolden ikke hopper så meget og derfor er nemmere at kontrollere. Yderlige spilles der med en målmand, der må bruge hænderne inde i straffesparksfeltet.

“Mesterskabet” finder sted i tidsrummet mellem kl. 9 og 12.

Du vil måske også synes om

Høj søgang – KS-holdet blir hjemme

FÆRGEBØVL:  Viking-RIK damer i Københavnsserien må melde afbud til eftermiddagens kamp mod FIX i Brønshøj   Bornholmslinjen sejler på grunds af vejret med stærkt ændret sejlplan i dag, og det har medført, at Viking-RIK’s damer i Københavnsserien i fodbold har set sig nødsaget til at melede afbud til eftermiddagens kamp

Læs mere »

1.000 løber med i Höst Open

ORIENTERINGSLØB: Höst Open løbes over tre dage i Åkirkeby, Vestermarie Plantage, Almindingen og på Hammeren   Når startskuddet lyder til den 36. udgave af orienteringsløbet Bornholm Höst-Open i weekenden 23.-25. oktober, bliver det med et imponerende og mangfoldigt felt. Knapt tusind deltagere fra seks nationer vil skabe masser af liv

Læs mere »

Mange løb med i mørket

MOTION: Viking Atletiks Halloween-løb blev en succes – trods uhygge og råb og skrig i gaderne…   Det gik forrygende godt, da næsten 800 børn og voksne mødte op på Store Torv i Rønne i aftes  – og bevæbnet med gode ben – og lige så stort mod – løb

Læs mere »