Fik beslaglagt skateboard

En 15-årig ung mand blev søndag aften kl. standset på Møllebakken i Svaneke, hvor han kom kørende på et motoriseret skateboard. Den 15-årige blev målt til at køre 41 km/t, selvom det maksimalt er tilladt at køre 20 km/t.

Det motoriserede skateboard blev derfor beslaglagt.

Du vil måske også synes om

Indbrud på skole – politiet søger vidner

POLITI: Onsdag morgen fik personalet på Åvangsskolen i Rønne en grim overraskelse, da det mødte på arbejde: Uvedkommende havde tiltvunget sig adgang til Åvangsskolen og havde begået hærværk. Der var blandt andet blevet knust ruder, tømt en brandslukker og gjort forsøg på at bryde ind i flere aflåste lokaler. Politiet

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Indbrud i frisør i Aakirkeby

POLITI: Tirsdag formiddag blev der anmeldt et indbrud i en frisørsalon på Jernbanegade i Aakirkeby. Indbruddet skulle være sket i tidsrummet fra lørdag kl. 13.00 til tirsdag kl. 11.15. Der var blandt andet blevet stjålet kontanter samt smykker. Politiet hører gerne fra eventuelle vidner på tlf. 114.

Læs mere »