Borgermøde i Listed om ambitiøst projekt

Udviklingsprojekt: Bornholms Energi & Forsyning vil teste ny teknologi, der har potentiale til at gøre vores fire fjernvarmenet mere effektiv og billigere. Projektet kickstartes med et borgermøde i Listed fredag d. 4. marts kl. 17.

Bornholms Energi & Forsyning inviterer til borgermøde i Listed. (Foto: Torben Ager)

 

Projektet i Listed rummer store perspektiver. Ikke kun for Listedborgerne, ikke kun for bornholmerne, men også for resten af fjernvarme-Danmark og fjernvarme-Europa. Listed er noget nær perfekt som testområde, fordi byen ligger for enden fjernvarmesystemet. Det giver bedre data og mere entydige resultater.

Projektets ene ben tester og udvikler et softwaresystem. Der indsamles data om husets varmesystem, brugen af varmen og temperaturen i huset. Disse data kobles med vejrudsigter. Resultatet er præcise prognoser, der kan fintune styringen af fjernvarmeanlægget.

Analyseværktøj

Projektets andet ben er udviklingen af et analyseværktøj, som kan monitorere og samle data fra fjernvarmesystemet på højt avanceret niveau. Værktøjet vil optimere den daglige drift, men også give input til hvor og hvordan der skal investeres i en udvikling af fjernvarmesystemet.

Bornholms Energi & Forsyning er teamet op med både Danmarks Tekniske Universitet og firmaerne Neogrid og Utiligize for at løfte udfordringen.

Søges: 65 friske borgere

Derfor søges nu 65 friske ’fjernvarmeborgere’, som vil sætte Listed på landkortet og være med til at effektivisere fjernvarmen, sikre lavere CO2-udledning og være med til at udvikle fjernvarmesystemet. Kom og vær med, lyder opfordringen – og få adgang til data via en app, som kan gøre livet med fjernvarme lidt lettere, lidt sjovere – og som potentielt kan reducere varmeregningen.

Bornholms Energi & Forsyning inviterer til borgermøde i Listedhuset, fredag 4. marts kl. 17. Her vil Torben Jørgensen, Per Lund Petersen og Jacob Kruse fra Bornholms Energi & Forsyning fortælle mere om projektet. Der vil blive serveret kaffe, kage og svar på alle spørgsmål.

 

Du vil måske også synes om

Nyt medlem af Rotary i Nexø

  Nexø Rotary Klub har budt velkommen til Rebecca Marx Bendixen. For mange i Nexø og omegn er Rebecca et velkendt ansigt. Hun har igennem en lang årrække været en markant og aktiv drivkraft i det lokale erhvervs- og foreningsliv. I 2013 startede hun platformen Frøken Nexø med fokus på

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Søndag 30. august. Solen står op kl. 06.01 og går ned kl. 19.59. Dagen er aftaget 3 t og 27 minutter. (UV maks. 4,0). Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god søndag.   Vejret i dag: Skyet, og tidvis med regn eller byger, til eftermiddag kun få byger, og

Læs mere »

Ønsker slagtehus på Bornholm

FØDEVARER: Med støtte fra Sparekassen Bornholms Fond igangsætter Gourmet Bornholm og en lokal arbejdsgruppe nu en forundersøgelse, der skal afdække mulighederne for at etablere et lokalt slagtehus på Bornholm.   Mulighederne for lokal slagtning på Bornholm er i dag meget begrænsede. Det betyder bl.a. at kvæg, får, geder og andre

Læs mere »