129 år gammel skonnert skal bringe Bornholm til Aarhus

TURISME: Weekenden inden Kristi Himmelfartsferien sætter skonnerten Freia kurs mod Aarhus. Det sker som led i et anderledes markedsføringsfremstød for Bornholm.

Det gode skib Freia

 

Bag med sejladsen med den fornemme, gamle skonnert står Foreningen Freias Venner i samarbejde med Destination Bornholm.

Søndagen inden Kristi Himmelfartsferien, 10. maj, sætter den historiske skonnert Freia sejl fra Bornholm med kurs mod Smilets By. Hvis vejr og vind tillader det, ankommer skibet med bornholmske produkter og en solid besætning til Aarhus tirsdag inden solnedgang.

Planen er at skabe en levende bornholmsk enklave på kajen ved Hermann Sallings Plads i Kristi Himmelfartsferien. Her kan bornholmske virksomheder opstille salgsboder og sælge deres varer direkte til publikum. Desuden er der planer om flere musikalske oplevelser.

(Fortsættes under billedet)

Besætningn og skipper er i fuld gang med forberedelserne til sejlturen fra Østersøen til Aarhus.

 

Allerede nu har en række aktører meldt sig på banen. Det gælder blandt andet overnatningssteder, oplevelsesaktører samt producenter inden for mad og kultur.

Togtet gennemføres i et samarbejde mellem Foreningen Freias Venner og Destination Bornholm, der vil bruge den 129 år gamle skonnert som platform for at skabe synlighed om Bornholm i Aarhus.

“Med Freia skaber vi en anderledes og autentisk ramme for at fortælle historien om Bornholm. Skibet i sig selv vækker nysgerrighed, og det giver en unik mulighed for at invitere aarhusianerne helt tæt på øens produkter, kultur og iværksætteri, siger Henrik Olsen, formand for Foreningen Freias Venner.

Stadig muligt at komme med 
Projektet gennemføres som et pilotprojekt med ambitionen om at gøre togtet til Aarhus til en tilbagevendende tradition for den bornholmske turistbranche.

“Vi ser det som en unik mulighed for at vise Bornholm frem i Aarhus, og vi har allerede oplevet en flot opbakning fra vores medlemsvirksomheder i turisterhvervet. Vi håber på, at endnu flere har lyst til at være med allerede i år, så projektet får god vind i sejlene og forhåbentligt kan blive en fast tradition,” siger udviklingskonsulent i Destination Bornholm Martin Schjerning.

Deadline for tilmelding til togtet til Aarhus er mandag 20. april. Hver virksomhed betaler en pris, der svarer til de omkostninger, der er ved sejladsen samt et bidrag til eventet på havnen i Aarhus. Man er velkommen til at bidrage med alt fra produkter til kreative indslag i Aarhus.Fakta om Freia og togtet til Aarhus:

Fakta om Freia
Skonnerten er bygget i Rønne i 1897 på Bornholms Maskinfabrik og er en tomastet stålskonnert. Skibet er ca. 22,6 meter langt, 5,65 meter bredt og har en lasteevne på ca. 110 tons. Besætningen på togtet til Aarhus bliver på omkring 14 personer og er næsten på plads. Der er lagt vægt på en bred sammensætning af fagligheder, så der blandt andet er to navigatører, to maskinmestre, to skibselektrikere og to kokke med ombord. Der arbejdes fortsat på at finde en sundhedsfaglig til besætningen. Skibet forventes at sætte sejl fra Bornholm søndag 10. maj. Ankomsten til Aarhus Havn er planlagt til tirsdag 12. maj inden solnedgang. Afrejsetidspunkt og rejsetid kan dog blive påvirket af vejret.

Du vil måske også synes om

Her er beviset: Bornholm er solskinsøen

KLIMA: Bornholm lander på en førsteplads blandt landets 98 kommuner, når det gælder solskinstimer. Det viser en opgørelse foretaget af 1KOMMA5°.   Fra 2024 til 2025 er mængden af solskinstimer steget kraftigt på tværs af hele landet. I Bornholm skinnede solen i alt 2.127,0 timer i løbet af 2025. Det

Læs mere »

Landskabsmalerier og “skattejagt” på Gudhjem Museum

KUNST: Årets to sidste udstillinger på Gudhjem Museum afsløres ved fernisering lørdag 29. august.   Der er tale om to meget forskellige udstillinger, hvor alle værker er skabt til netop disse udstillinger, når Gudhjem Museum løfter sløret for årets to sidste udstillinger ved en fernisering lørdag 29. august kl. 14.

Læs mere »

Turisterne lagde flere penge end nogensinde før i 2025

TURISME: De bornholmske overnatningstal for 2025 viser en stigning på næsten otte pct. De flotte overnatningstal afspejler sig i et øget turismeforbrug til gavn og glæde for hele øen.   1.848.410. Så mange overnatninger lagde Bornholm ø til i 2025. Det betyder et plus på 132.534 overnatninger og dermed en

Læs mere »