Wonderfestiwall slår alle tidligere rekorder

Wonderfestiwall: Billetterne er revet væk med under en måned til at festivalen starter på Bornholm

Wonderfestiwall – Danmarks smukkeste festival. (Foto: Hjalte Gregersen)

 

Wonderfestiwall har slået alle forventninger til billetsalget og er nu tidligere udsolgt end nogensinde før. Allerede i marts kunne festivalen annoncere, at over 65 pct.  af billetterne var solgt, hvilket var en bemærkelsesværdig milepæl i festivalens historie.

“Vi har endnu engang overgået vores egne forventninger, og vi er ekstremt glade for, at billetterne er blevet revet væk så tidligt. Det giver os mulighed for at skabe en endnu bedre oplevelse for vores gæster og udvikle festivalen på en helt ny måde,” udtaler den glade festivalarrangør, Daniel Mühlendorph.

Kan godt komme me
Selvom partoutbilletterne blev revet væk hurtigere end nogensinde før er der stadigvæk chancer for at sikre sig overnatning i Slotslyngen og vågne op til unikke omgivelser ved Hammershus. Men det er vigtigt at handle hurtigt, da kapaciteten er begrænset på både Tipier, opslåede telte og almindelige teltpladser.

På grund af den overvældende efterspørgsel på overnatningsmuligheder i år, har festivalarrangørerne allerede planer om at udvide antallet af tilgængelige overnatningsmuligheder til næste års festival. Dette vil give endnu flere gæster mulighed for at opleve Wonderfestiwall og give dem adgang til de fantastiske naturoplevelser, som Bornholm har at byde på.

Med navne som Tobias Rahim, Thomas Helmig, Soleima og Scarlet Pleasure på programmet er forventningerne til august enorme, og arrangørerne ser frem til at holde et velbesøgt Wonderfestiwall på øen.

Billetter til torsdagens endagsbilletter, kan købes via Ticketmaster på følgende link:https://www.ticketmaster.dk/artist/wonderfestiwall-billetter/991675. Interesserede i overnatning på Wonderfestiwalls campingområde og andre overnatningsmuligheder bør også handle hurtigt, da kapaciteten er begrænset, og der er allerede stor interesse.

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »