Vinterjazz fejrer jubilæum med stærkt program

JAZZ: Alt er klar til den 25. udgave af Vinterjazz. Festivalen finder sted fra fredag 30. januar til og med lørdag 28. februar og markerer et markant jubilæum for Danmarks eneste landsdækkende musikbegivenhed.

Tone Of Voice Orchestra- med til Vinterjazz

 

I 2026 omfatter Vinterjazz hele 750 koncerter, fordelt på 45 byer over hele landet. Festivalen samler både etablerede navne, nye talenter og genreoverskridende projekter og skaber hvert år liv på spillesteder, i kulturhuse og i lokale fællesskaber – også midt i vintermørket.

Vinterjazz har et åbent og nysgerrigt syn på jazzen og dens mange forgreninger. Festivalens store kunstneriske og geografiske bredde bidrager til et levende og mangfoldigt musikliv og giver publikum mulighed for at opleve både klassisk jazz, moderne udtryk, eksperimenterende formater samt koncerter målrettet nye generationer af lyttere. Koordineringen af Vinterjazz varetages af sekretariatet for Copenhagen Jazz Festival.

Vinterjazz i Rønne
I Rønne kan publikum opleve en række koncerter i Raschs Pakhuz. Nogle af koncerterne arrangeres af Jazzklub Bornholm, mens de øvrige præsenteres af Musikhuzet. Samarbejdet understreger den stærke lokale forankring, som er en bærende del af Vinterjazz’ idé og succes.

Program i Raschs Pakhuz

  1. februar: Gustaf Ljunggren & Emil de Waal med gæster
  2. februar: Haletudserne – jazz for børn
  3. februar: Magnus Hjorth & Ludvig Samuelsen
  4. februar: Girls in Airports x Halvcirkel
  5. februar: Vox Sturnus
  6. februar: Tone of Voice Orchestra
  7. februar: Rolf Thofte Quintet feat. Andreas Toftemark

Programmet afspejler Vinterjazz’ brede kunstneriske profil og giver publikum mulighed for både fordybelse, nye musikalske oplevelser og fælles koncertoplevelser i intime rammer.

Yderligere information om koncerterne, billetter og praktiske detaljer offentliggøres løbende via Musikhuzets kanaler. Billetter kan købes via Musikhuzets hjemmeside samt i Kulturbutikken.

Du vil måske også synes om

Vil høre unges stemme om kulturlivet

UNGE: Lørdag 24. oktober inviterer MusikHuzet, 7,5 hektar og KlangFest til “Vores UngØ i Svaneke.” Som den første i en række af otte byer er “Vores UngØ” en del af det nationale projekt, “Kunsten At Lytte – The Tour” og skal styrke unges muligheder for at få indflydelse på det

Læs mere »

Vi har brug for venner…

Jeg har en lille bog, som handler om venskab. Det er en bog med tegneserien Radiserne, og den gammelkloge Søren Brun siger: ”Jeg har brug for alle de venner, jeg kan få!” Mon ikke der er mange, som siger som ham? Venner har vi alle brug for. Venner betyder mere,

Læs mere »

Kunsthistoriker søger hjælp på Bornholm

KUNST: Er der nogen, der kan huske en kunstudstilling “10 American Negro Artists Living and Working in Europe” der skulle have været vist i Nansens Gård i Svaneke i 1964, spørger kunsthistoriker Josephine Rydeng.   “Jeg er kunsthistoriker og arbejder i øjeblikket på et større forskningsprojekt om den historiske udstilling

Læs mere »