Vi elsker vores skiferie

ADFÆRD: Julen piller de fleste danskere ikke ved – dansen om træet, flæskesteg med sprød svær steg og børnenes ivrige gaveudpakning skal være præcis, som det plejer. Til gengæld er vi mere eksperimenterende, når det kommer til nytår, hvor over en halv mio. danskere rejser på skiferie udenlands.

Efter en jul derhjemme, er det forfriskende at fejre nytår i sneen, synes mange danskere

Rejsearrangøreren Sunweb, Danmarks femtestørste charterbureau, er netop kåret som verdens bedste skirejsearrangør for niende gang, ser en tydelig tendens omkring, at julen fejres hjemme, mens nytåret fejres på ski i sneen.

“Vi har dobbelt så mange danskere på skiferie over nytåret i forhold til jul. Det er en helt særlig oplevelse at fejre det nye år med storslået bjergudsigt og sug i maven ned ad pisterne, mens julen ikke på samme måde er til forhandling blandt os danskere, mener Jan Lockhart,” nordisk chef for Sunweb.

500.000 rejser
En halv million danskere tager årligt på en skiferie, ifølge Danmarks Skiforbund. Skolernes vinterferie i uge syv er fortsat den mest populære periode for danskere på skiferie, men der er en væsentlig stigning i efterspørgslen på de langt mindre befærdede uger i januar samt i marts-april.

“Der kan være trængsel på pisterne på de mest populære skidestinationer i skolernes vinterferie, og priserne er selvfølgelig også højere her, så stadigt flere danskere vælger at rejse i billigere perioder, hvor de samtidig får bedre plads på skisportsstederne. Der er også en tendens til, at flere tager på kortere skiture flere gange på et år,” fortæller Jan Lockhart.

Du vil måske også synes om

Nu sker der noget i Nexø

BYFORNYELSE: Borgere i Nexø kan nu se frem til den længe ventede fornyelse af byen og havnen.   To lokale entreprenører fra Nexø går nu i gang med at etablere en gang- og opholdsbro, som vil forbinde havnen i Nexø på en helt ny måde. Og byens centrum vil samtidig

Læs mere »

Blæsevejr ændrer sejlplanen

  Et lavtryk er over Danmark, og der kan forventes en meget blæsende søndag morgen og formiddag.   “Vi har samtidig rigtig mange gæster, som skal hjem fra Bornholm efter orienteringsløbet “Høst Open,” hvorfor tre ud af fire afgange er udsolgt. Derfor er vi også nødt til at flytte folk

Læs mere »

Mørket er tilbage: Husk reflekser på både to- og firbenede

SIKKERHED: Efteråret betyder kortere dage, og både hundeluftning og rideture foregår nu oftere i skumring eller mørke. Det gør kæledyr og heste sværere at få øje på i trafikken. Agria Dyreforsikring opfordrer derfor dyreejere til at finde reflekser og lygter frem allerede nu – og huske, at det ikke kun

Læs mere »