Ulovlig transport af gods

POLITI: En virksomhed fra Sjælland blev mandag sigtet for overtrædelse af bestemmelserne om godstransport, efter at deres varebil blev kontrolleret af politiet ved opmarchområdet til færgen i Rønne.

Den pågældende varebil var ikke registreret til erhvervskørsel, på trods af at den blev benyttet til godstransport. Derudover blev varebilen kontrolvejet og viste sig at have en totalvægt over det tilladte.

Føreren af bilen, en 50-årig mand fra Sjælland, blev derfor også sigtet for at føre en bil med overlæs.

Du vil måske også synes om

Søndagens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten søndagens gudstjenester 16. august. Aa Kirke 09-00: Louise Christina Howard. Allinge Kirke 10.30: Elon Anders Enevoldsen Lauterlein og efterfølgende bål-eftermiddag på Egeløkke Gudhjem Kirke 10.30: Tina Ravnsbjerg Damholt Hasle Kirke 10.30: Jens Jørgen Rasmussen. Nexø Kirke 09.00: Morgenmad og kaffe med efterfølgende gudstjeneste ved Peder Skovbo

Læs mere »

Bilist kørte 107 km/t på Helligdomsvej

  POLITI: ATK-bilen foretog hastighedsmålinger torsdag eftermiddag på Helligdomsvej nord for Gudhjem, hvor fem biler blev målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastighed blev målt til 107 km/t, hvor 80 km/t er tilladt.

Læs mere »

Tre sigtet ved Wonderfestiwall

POLITI: Til Wonderfestiwall blev tre personer sigtet torsdag aften for at være i besiddelse af euforiserende stoffer. En 54-årig mand fra Sjælland blev fundet i besiddelse af en joint, en 29-årig mand fra Sjælland var i besiddelse af en mindre mængde kokain, og slutteligt var en anden 29-årig mand fra

Læs mere »