Ulovlig omgang med hittegods

POLITI: Natten til søndag blev politiet kontaktet af en kvinde, der havde mistet sine AirPods og som kunne se, at de var på en adresse i Nexø.

En patrulje kørte til den pågældende adresse, og ved at den forurettede afspillede en lyd fra de pågældende AirPods, blev de lokaliseret.

En 15-årig dreng blev sigtet for hæleri, da han forklarede, at han havde købt på pågældende AirPods af en jævnaldrende ven. Den pågældende ven blev sigtet for ulovlig omgang med hittegods.

Du vil måske også synes om

Antallet af ledige er faldet – en lille smule

BESKÆFTIGELSE: Antallet af ledige er faldet på Bornholm med 0,1 procent viser seneste tal fra Danmarks statistik. Botnholm og Vestjylland har begge den laveste ledighedsprocent, der er på 2,2 procent.   Af Lene Dam Jørgensen Ifølge de seneste tal fra Danmarks Statistik er ledighedsprocenten på Bornholm faldet med 0,1 procent.

Læs mere »

Sejlbåd fik hjælp af brandvæsenet

  POLITI: Politi og brandvæsen var mandag aften til stede ved Rønne Havn, efter at et tysk ægtepar i en sejlbåd ved 23-tiden havde anmeldt, at deres båd tog vand ind. Politiet fik lokaliseret båden, som var blevet lagt til kaj ved Krydstogtkajen. Brandvæsenet bidrog med at pumpe vandet ud

Læs mere »

To færdselsuheld i Rønne

POLITI: Mandag eftermiddag skete et færdselsuheld ved Zahrtmanns Runddel i Rønne. En 63-årig kvinde på cykel var blevet påkørt af en 79-årig kvinde, som var fører af en personbil. Begge kvinder er fra Rønne. Den 79-årige kvinde blev sigtet for ikke at have overholdt vigepligten. Cyklisten slap fra uheldet uden

Læs mere »