Træning mod senfølger efter kræft

TRÆNING: Kræftens Bekæmpelse på Bornholm inviterer til foredrag med emnet “Træning mod senfølger efter kræft.”

Træning er vigtig – også mod senfølger efter kræft

 

“Kom og hør seniorforsker Morten Quist fortælle om forskningsresultater og praktiske erfaringer med træning som indsats mod senfølger af kræft,” lyder en invitation fra Kræftens Bekæmpelse på Bornholm.

Morten Quist er seniorforsker fra Krop og Kræft ved Rigshospitalet og fokuserer på områder som bl.a. kræftrehabilitering, træning under kemoterapi og træning af uhelbredelige patienter med kræft.

Foredraget finder sted mandag 18.marts fra kl. 19 til 21 på  Bornholms Hospital, opgang U, lokale 1, Ullasvej 8 i Rønne.

Der er tilmelding på: elnamadvig@gmail.com   eller mobil 28322860.

Du vil måske også synes om

Tove Ditlevsen fylder salen på Rønne Bibliotek – alt er udsolgt

LITTERATUR: Interessen for Tove Ditlevsens liv og forfatterskab er stor. Når litteraturkritiker Lilian Munk Rösing fredag 11. november gæster Rønne Bibliotek med foredraget ”Tove Ditlevsens Veje”, bliver det foran en fyldt sal. Alle billetter er revet væk.   Tove Ditlevsen er en af de mest elskede og læste forfattere i

Læs mere »

RøgalarmPatruljen besøger Nexø og Allinge

FOREBYGGELSE: RøgalarmPatruljen besøger Nexø og Allinge på lørdag 7. november Antallet af brande steg for første gang i flere år i 2025. En røgalarm kan redde liv og opdage en brand allerede i opstartsfasen, så man kan nå at slukke den eller evakuere sig selv og andre i en bolig.

Læs mere »

Derfor stiller Peter op til energi-valget

ENERGI: Fra i dag og frem til mandag 16. november kan forsyningskunder på Bornholm stemme til valget til energi- og forsyningskoncernen EWIIs repræsentantskab. På Bornholm skal 18 pladser findes blandt 33 kandidater. Peter Funck fra Gudhjem er en af dem…   Nu er det op til forsyningskunderne på Bornholm at

Læs mere »