Spændende eftermiddag med blues

MUSIK: Søndag var der musik fra et helt liv i Raschs Pakhuz, der havde indbudt til en spændende blues-eftermiddag. Thorbjørn Risager og Emil Balsgaard, der i omkring 30 år har underholdt blues-elskere verden over med deres koncerter og udgivelser, var på besøg.

Thorbjørn Risager og Emil Balsgaard. (Foto: Stefan Kofoed Sode / Musikhuzet)

Musikeren Thorbjørn Risager sang med sin egen dynamiske blanding af Ray Charles og Joe Cocker. Han spillede guitar som en mester – både højt og løssluppen, tilbageholdende og drillende.

Thorbjørns faste makker Emil Balsgaard anses for at være landets fornemmeste repræsentant indenfor boogie-piano stilen. Sammen med Risagers fantastiske-vokal og guitar leverede de et uimodståeligt swingende Groove, når de fortolkede gamle blues- og New Orleans klassikere, krydret med et udvalg af Risagers egne soul/blues kompositioner.

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »