Sommerfernisering på Grønbech Gård

KUNST: Lørdag 4. juli var der sommerfernisering på Bornholms Center for Kunsthåndværk

Alle var velkomne og fik  en festlig og hyggelig eftermiddag på Grønbechs Gård lørdag 4. juli, hvor der blev åbnet for sommerens udstillinger. Der var åbningstale og præsentationer, dj og et glas til at skåle for tre nye udstillinger, fortæller kunstnerisk leder, Lene Havtorn Larsen.

Der blev åbnet for “Bornholm Craft Weeks Object 2026,” hvor  11 bornholmske professionelle kunsthåndværkere har fortolket Inge Lise Westman i forskellige materialer og formsprog. Udstillingen, som er en kærlig og kollegial konkurrence, er et samarbejde mellem BOFA-projektet “Heaphaestus” og Bornholms Center for Kunsthåndværk og vinderen kåres under Bornholm Craft Weeks i september. Allerede ved ferniseringen kan man stemme på sin favorit  – og det bliver svært at vælge.

Fællesudstilling
Der åbnes også for “Krydsbestøv – Mærk Skoven.” I Lanternen og Det sorte rum har Bettina Køppe arrangeret skovfestivalens fællesudstilling med værker af bl.a. Lene Bødker (glas), Tyge Axel Holm (træ), Nicolai Howalt (fotografi og skulptur), Lea Nielsen (Keramik), Karol Zarbork (keramik) og Josephine Graff Vallant.

Ferniseringen markerer samtidig, at skovfestivalen “Krydsbestøv – Mærk skoven” officielt er åben. Man kan se mere om aktiviteter og udstillinger på krydsbestøv.dk.

Det Underjordiske
Endelig også udstillingen “Det Underjordiske.” I kælderen udstiller Jacob Tue Larsen foto og træ. Jacob har arbejdet på billedserien siden 2022 og har i det bornholmske landskab ladet sig indfange af det helt særlige, som fortællingerne om de underjordiske måske også udspringer af? Samtidig har han fulgt et kunsthistorisk spor og fotograferet motiver, som landskabsmalere siden begyndelsen af 1800-tallet har afbildet. Udstillinger rummer også en installation bygget op af granstammer fra Almindingen.

Du vil måske også synes om

Fodbold er en dejlig sport, men…

I morgen aften kl. 21 dansk tid, vil rigtig mange mennesker i Danmark se med, når Spanien skal møde Argentina i finalen i fodbold-VM. Finalen skal spilles i New York New Jersey Stadium – en bane jeg ikke kender og ikke havde hørt om, før det indeværende VM. USA er

Læs mere »

Morbærfestival på Listedgård

Gastronomi: Så er der noget at komme efter på Listedgård, når der inviteres til morbærfestival med musik, gastronomi og fortællinger for hele familien.   Lørdag 8. august fra kl. 14 til 18 inviterer Dansk Morbærforening, Listedgård og Melstedgård til stor Morbærfestival på Listedgård. Og der er gratis adgang. Festivalen åbnes

Læs mere »

Stor stigning i antallet af indbrud i Danmark

POLITI: Markant stigning i antallet af indbrud overe hele landet. På Bornholm anmeldes kun få indbrud sammenlignet med resten af landet.   Danmarks Statistik har netop offentliggjort indbrudstal for andet kvartal 2026. De viser, at antallet af anmeldte indbrud i private hjem er steget med 16 pct. siden samme kvartal

Læs mere »