Skraldesprand sprunget i luften

(Foto: Finn Edvard)

POLITI: Nytårsløjerne tog overhånd i går: Politiet fik sent nnsdag eftermiddag en anmeldelse om, at en skraldespand var blevet sprunget i luften på Gl. Postvej i Nexø, formentlig ved brug af fyrværkeri.

Du vil måske også synes om

Sigtet for ulovlig omgang med ild

POLITI: Sent mandag eftermiddag kom en anmeldelse om brand i træbeklædningen på en bygning på Nordre Kystvej i Rønne. Branden var opstået i forbindelse med brug af en ukrudtsbrænder, og en 57-årig mand blev sigtet for overtrædelse af beredskabsloven på grund af uforsigtig omgang med ild.

Læs mere »

Ulovlig transport af gods

POLITI: En virksomhed fra Sjælland blev mandag sigtet for overtrædelse af bestemmelserne om godstransport, efter at deres varebil blev kontrolleret af politiet ved opmarchområdet til færgen i Rønne. Den pågældende varebil var ikke registreret til erhvervskørsel, på trods af at den blev benyttet til godstransport. Derudover blev varebilen kontrolvejet og

Læs mere »

Hasle: Cyklist ramt af lastbil

POLITI: Mandag formiddag skete et færdselsuheld på Nørregade i Hasle. En 62-årig cyklist var kørt op på siden af en lastbil, som var standset på grund af indsnævringer af vejen. Cyklisten væltede i forbindelse med standsningen og blev efterfølgende ramt af lastbilens højre bagdæk, da lastbilen satte i gang igen.

Læs mere »