Sidste skoledag på akademiet i Nexø

FESTDAG: Lørdag 27. januar er en stor festdag hvor en ny årgang dimittender, afslutter deres kunstneriske professionsbacheloruddannelse i glas og keramik 

Glade dimittender – forlader uddannelsen i Nexø, men bliver måske på Bornholm?

 

Uddannelsen på Det Kongelige Akademis afdeling i Nexø, varer tre og et halvt år,  og afsluttes med en individuel eksamen, der er funderet i den netop veloverståede syvende semesters praktikperiode, hvor de studerende har tilegnet sig ny viden og forståelse for virksomhedsdrift, økonomi og professionelt netværk.

Brunch med ”Venner af Huset”
Dimittendernes sidste skoledag forbindes med en hyggelig brunch, sammen med de aktører og virksomheder, der har haft en afgørende indflydelse på deres uddannelse og udvikling.

“Vi håber og ser frem til, at flere af dimittenderne vælger at blive på Bornholm, når de påbegynder deres arbejdsliv eller eventuelt vælger startup af egen virksomhed,” lyder det fra daglig leder Viki Noorman Kert fra Det Kongelige Akademis uddannelse for glas og keramik i Nexø.

“Der har været en helt særlig opbakning, både fagligt og socialt, som har været helt enestående, og som jeg ved at dimittenderne værdsætter meget højt.”

Du vil måske også synes om

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Den professionelle…

HÅNDVÆRK: Simon Leegaard Rømer er ikke bare bornholmer med stort B og en usædvanlig hyggelig mand – han er også en del af det super-professionelle team fra Knudsker VVS Vist kan 50-årige Simon Leegaard Rømer godt lide at være blandt kammeraterne på fisketur i Sverige, men vær sikker på, at

Læs mere »