Scene haves – talenter søges!

MUSIK: Så inviteres til sangskriveraften på Svanekegaarden med “Open Mic” for alle, der skriver musik…

(Foto:Sophiacorso)

 

“Har du en ny sang, du har lyst til at prøve af? Eller flere? Kom og del nye og gamle sange, vis hvad du arbejder på og prøv dine idéer af på et opmærksomt og nærværende publikum.”

Sådan lyder den spændende invitation fra Svanekegaarden til alle, der kan lide at skrive sange, lave melodier m.m.

Aftenens værter er de to sangskrivere og sangere Nanna Schou og Julie Brammer, de inviterer sammen med Svanekegaarden til en aften med originalmusikken i fokus.

Det er en showcase aften for øens talenter, sangskrivere, komponister og musikere der kan komme og showcase deres nye single, nye samarbejde, nye ide; deres sangskrivningsproces.

Erfarne og uerfarne
Sangskrivning handler om at skrive sange eller at komponere. Der er nogen mennesker der har den evne, og det vil vi gerne være med til, at belyse og danne en ramme omkring. Aftenen er en åben scene for sangskrivere og komponenter, og vi håber meget på, at se erfarne som uerfarne musikere på scenen, klar til at dele deres sang/ musik og univers med os.

“Vi håber også meget på at se et stort og lyttende publikum, der er friske og nysgerrige på, at se hvad Bornholms sangskrivere byder på anno 2026,” lyder det fra Mie Hjort fra Svanekegaarden.

Det hele foregår Langfredag 3. april kl. 19. og vi skulle hilse og sige, at arrangementet har modtaget støtte fra Teater og Musikrådet i regionskommunen.

Du vil måske også synes om

Nexø Rideklub prøver kræfter med kæphesteridning 

RIDESPORT: Unge medlemmer tager initiativ og søndag 27. september inviterer Nexø Rideklub børn fra fire til 12 år til klubbens første kæphestetræning.   Initiativet med kæphesteridning i Nexø Rideklub kommer fra nogle af klubbens yngre medlemmer, og med den nye aktivitet vil rideklubben skabe endnu en sjov og inkluderende vej

Læs mere »

Bornholmere sender Bornholmergrisen videre

AFSTEMNING: Over 22.000 medlemmer af Coop har nomineret syv lokale producenter til en national pris som “Medlemmernes favorit.” På Bornholm stemte 56 pct. på Bornholmergrisen. Knap tusind bornholmske medlemmer af Coop har stemt om, hvilken lokal producent der skal gå videre til en landsdækkende afstemning om at blive kåret som

Læs mere »

Hvad gemmer sig i din gamle computer?

GENGRUG: Hvad sker der egentlig med den gamle mobiltelefon, elkedel eller computer, når den er udtjent? Og hvilke værdifulde ressourcer gemmer sig i elektronikken?   Svarene på, hvad der gemmer sig i den kasserede elektronik, sætter Bornholms Folkebiblioteker og BOFA fokus på tirsdag 22. september kl. 10 på Rønne Bibliotek,

Læs mere »