Sandstenene fra Nexø der blev til Danmarks prægtigste kirke

LITTERATUR: En ny bog af den bornholmske journalist og forfatter Erik Jensen fortæller den spændende og dramatiske historie om det, der af mange kaldes for Danmarks prægtigste kirke: Marmorkirken i København…

Erik Jensen i Marmorkirken i København – har skrevet et spændende og omfattende værk om Marmorkirken i København – og fortæller den spændende historie om sandstenene fra Bornholm, der blev brugt til opførelsen. (Fotos: Finn Edvard)

 

Da Frederik 5.  (1723-1766) satte byggeriet af Marmorkirken i gang, blev der anlagt et stenbrud ved Nexø for at levere sandsten til kirken. Stenbruddet regnes som Bornholms første egentlige industrivirksomhed, og sandstenen fra Nexø blev anvendt både i det oprindelige byggeri og ved finansmanden C.F. Tietgens færdiggørelse af kirken mere end hundrede år senere.

(Fortsættes)

Forbindelsen mellem Nexø, det bornholmske stenbrud og Marmorkirken bliver behandlet i journalisten, forfatteren og bornholmeren Erik Jensens nye bog, “Fra kaos til katedral – historien om Marmorkirken,” som udkommer torsdag 7. oktober.

Erik Jensen har skrevet flere andre herlige bøger med Bornholm som omdrejningspunkt, bl.a. “Den fordømte byfoged”, “Petrea og de 18.00o breve”! og “De frie bønders land”, der er en bornholmsk bondesaga om en gård og dens mennesker gennem 1000 år. Stort set en fortælling om Bornholms historie,

Bøger, der alle fås i boghandlen sammen med de andre af Erik Jensens spændende bøger.

(Fortsættes)

Erik Jensen – har skrevet den spændende historie om opførelsen af Marmorkirken – og sandstenene fra Nexø, der blev brugt hertil

 

Og nu har han altså skrevet den dramatiske og fængslende historie om Marmorkirken, hvis “rigtige” navn er Frederiks Kirke, opkaldt efter førnævnte Kong Frederik 5. Han blev kun 42 år, var et ødeland og en svirrebror, populær trods alt – og har altså lagt navn til det, som mange vil kalde Danmarks og en af Nordeuropas prægtigste kirker.

Erik Jensen, der i dag er bosat på Amager,  er en myreflittig skribent – og det fornemmer man, at han har været siden elevårene på det daværende, socialdemokratiske dagblad “Bornholmeren”, der blev trykt og udgivet sidste gang i 1994.

(Fortsættes)

Frederiks Kirke – alias Marmorkirken, smukt placeret mellem St. Kongensgade og Bredgade i København. (Foto: Niller56)

 

På det tidspunkt havde Erik Jensen forlængst forladt bladet og Bornholm – han fik en flot karriere som bl.a. redaktionschef på Berlingske Tidende og chefredaktør på Frederiksborgs Amts Avis.

Senere fortsatte han som kommunikationschef i henholdsvis Landbrugsrådet og Scleroseforeningen. Det er også blevet til en længere udenlandsrejse på syv måneder med hustruen Regitze, bl.a. til New Zealand og Australien – og Rom. Herfra var planen at cykle hjem, det gik fint indtil Køln, hvor Erik var så uheldig at vælte på cyklen og brække håndleddet. Så gik resten af turen hjem i tog, men parret er ikke bornholmere for ingenting, så året efter gik turen tilbage til Rom – også på cykel.

Erik Jensen gik i skole på Åker Centralskole, blev journalistelev på “Bornholmeren” i Storegade i Rønne – og suste øen rundt i avisens Morris Minor og skrev om stort og småt på øen, landbrug, vælgerforeninger, handelsforeninger og alt muligt andet. Senere kom han på Tidende, inden han suste ud i den store verden og hans eget bladeventyr begyndte.

Erik Jensen er i dag pensionist – men en travl en af slagsen og skriveglæden…den har han bevaret.

145 år undervejs
Det er der mange, der kan være glade for. Især alle de, der er interesseret både i lokal-og dansk historie: Den seneste bog “Fra kaos til katedral – historien om Marmorkirken,” er noget nært et pragtværk og fortællingen om den noget skrydende og forfængelige Frederik 5, der ville have den vældige Frederiks Kirke stående som et evigt minde om sig selv.

Det er muligvis  – i vor tid  – først lykkedes med Erik Jensens bog. De færreste, i alt fald yngre mennesker, forbinder næppe Frederik 5. med Marmorkirken, som var hele 145 år undervejs – bl.a. fordi byggeriet gik i stå på ordre af den nok så omtalte kongelige livlæge J.F. Struensee (Chr. 7.).

Men Frederik 5. kunne altså forinden ikke få sin kirke stårslået nok: Den skulle nærmest matche Peterskirken i Rom, fortæller Erik Jensen.

Fransk arkitekt
Men det viste sig hurtigt, at kongens ambitioner var voldsomt kostbare. Ambitionen om at opføre kirken i lutter marmor blev af den franske arkitekt Nicolas-Henri Jardin  suppleret med en passende andel af bornholmske sandsten, og i en resolution bruger kongen “det lykkelige fund af bornholmske sandsten” til at trække lidt i land med hensyn til anvendelsen af lutter marmor.

Bag “det lykkelige fund” stod en ung, bornholmsk stenhugger, Peder Mogensen, udlært i København og senere studerende i Riga. Han kom hjem til fødeøen i 1751 og så straks sandstenens muligheder.

Han rejste til København og gjorde hofbygmester Jacob Fortling opmærksom på de fine sandsten fra Nexø.

Og resten må man selv læse sig til i bogen.

Jordens søjler
Historien er spændende som “Jordens Søjler” – Ken Follets storslåede roman om opførelsen af Salisbury Cathedral.

Men sådan en historie har vi så nu fået i Danmark takket være Erik Jensens fortællling, der naturligvis også vil interessere rigtig mange bornholmnere også på grund af historien om sandstenene fra stenbruddet ved Nexø.

“Fra kaos til katedral – historien om Marmorkirken,” udkommer torsdag 7. oktober og fås i boghandlen.

 

 

 

Du vil måske også synes om

Pølseglad bornholmer producerer pølser til sjællænderne

FØDEVARER: Den bornholmske pølsemager Jonas Holm og hans team for at lave spegepølser, bacon, rullepølse, grillpølser og lignende til i alt fem Bilka-varehuse på Sjælland. Det bliver til store mængder kød hver uge.   Med dedikation og en særlig passion for pølser værner den bornholmske pølsemager Jonas Holm om sit

Læs mere »

Iben bliver ny hospitalsdirektør

PERSONALIA: Efter to år som vicedirektør og de seneste seks måneder som konstitueret direktør sætter Iben Kyhn Riis sig permanent i direktørstolen på Bornholms Hospital.   Med en særlig kombination af klinisk indsigt, stærk lokal forankring og en loyal udmøntning af de givne rammer sætter Iben Kyhn Riis sig for

Læs mere »

Vil droppe planer om et vandkulturhus

VANDKULTUR: Bestyrelsen i Foreningen Bornholms Vandkulturhus indkalder til ekstraordinær generalforsamling tirsdag 3. november med forslag om at indlede en nedlæggelse af foreningen.   Efter flere års arbejde med at udvikle grundlaget for et nyt vandkulturhus i Rønne vurderer bestyrelsen, at de nødvendige forudsætninger for at bringe projektet videre til realisering

Læs mere »