Fonden Svanekegaarden har etableret en støtteforening, som fremover vil blive en væsentlig aktør i Svanekegaardens liv: Svanekegaardens Venner…

Forleden så en ny forening dagens lys på øen, da foreningen Svanegaardens Venner stiftet.
Medlemmer af ”Svanekegaardens Venner” vil bl.a. få rabat på entréprisen til alle fondens mange arrangementer, gratis adgang til udstillingerne og rabat på køb af kunst og bøger. Nye medlemsarrangementer med indlagte kunst- og kultur debatter er også i støbeskeen.

”Vi vil snarest invitere til et informationsmøde, hvor alle I på øen, som gerne vil være med, kan komme med inputs til, hvad der kunne ske på Svanekegaarden i fremtiden. Mødet holdes når forholdene tillader det, fortæller Karin Elisabeth Holm Sørensen, den nye forperson for Svanekegaardens Venner.
Formanden for Fonden Svanekegaarden, Lars Randorf Nørgaard fortsætter:
”Det er lige det indspark, vi har ventet på. Vi har i Fonden Svanekegaarden selv gået med nogle planer om at etablere nye tiltag, og der kan Venneforeningen blive en stor aktør og samarbejdspartner. Der er allerede masser af gode ideér på bedding, både for medlemmerne af Svanekegaarden Venner, men også som åbne arrangementer for alle interesserede.”
Med i fællesskabet
Medlemmer af den nye støtteforening vil også blive inviteret til at være en del af fællesskabet omkring Svanekegaarden, og vil kunne give en hånd med, når arrangementerne og udstillingerne opsættes og afvikles.

Karin Elisabeth Holm Sørensen:
”Medlemmer vil også få reel indflydelse på, hvad vi skal vise og gøre. Vores tanker i Svanekegaardens Venner er, at vi naturligvis skal holde fast i dét, som Svanekegaarden allerede står for, – men især se på, om der måske er der nogle kunst- og kulturgenrer, som vi har overset?
Samtaler og workshops
Vi har allerede en masse tanker om nye tiltag, f.eks.. samtalesaloner, forskellige workshops, børneteater o.a. Men vi vil rigtig gerne have medlemmerne med til at byde ind med friske tanker. Så meld dig ind i Svanekegaardens Venner og vær med til at præge kulturlivet her på øen”, lyder opfordringen fra forperson for Svanekegaardens Venner, Karin Elisabeth Holm Sørensen.
Den nye bestyrelse
Således ser den nye bestyrelse ud:
Formand: Karin Elisabeth Holm Sørensen
Næstformand: Lasse Petersen
Kasserer: Gitte Thyme-Duvald
Øvrige bestyrelsesmedlemmer:
Charlotte Backhausen
Annette Buhl
To medlemmer udpeget af Fonden Svanekegaardens bestyrelse:
Lars Randorff Nørgaard.
Hans Michael Kofoed



