Rønne skal inspirere danske byer

Kulturministeriets Lokale og Anlægsfond vil støtte projekter i Rønne, der kan inspirere andre danske byer

Rønne – kan inspirere andre danske byer efter udvikling af projekter… (Foto: Torben Ager)

 

Arbejdet med at styrke Rønne som Bornholms hovedby har fået endnu en medspiller. “Lokale og Anlægsfonden”, der drives af Kulturministeriet,  har valgt at oprette en såkaldt rådgivningssag på hele udviklingsdelen af Rønne. Dermed går de ind med sparring og kan med viden fra en lang række andre projekter i Danmark hjælpe med at kvalificere projekterne i Rønne.

Med det tilsagnet forpligter Lokale og Anlægsfonden sig dog ikke til at støtte selve byggeriet. Et eventuelt økonomisk bidrag tager de først stilling til, når der er udviklet konkreter delprojekter, som kan realiseres.

Lokale og Anlægsfonden har været involveret i mange visionære og komplekse udviklingsprojekter i de seneste mange år. De har bl.a. være med til at udvikle fremtidens forsamlingshuse og har støttet en vifte af visionære projekter og faciliteter, som fremmer bevægelse og kultur i byer, der i størrelse og placering minder om Rønne.

Visionære projekter

Udviklingskonsulent Ola Mattsson fra Lokale og Anlægsfonden mener, at Rønnes projekter vil kunne inspirere andre danske byer, og det er baggrunden for at gå ind i dem. Han siger:

“Vi har valgt at gå ind i udviklingen af Rønne, fordi projekterne er visionære og vil kunne være til inspiration for andre lignende byer i Danmark. Begge projekter vil præge byen i mange år fremover, og vi vil gerne bidrage til, at der laves et grundigt forarbejde, hvor der både er fokus på lokal inddragelse og inspiration fra andre visionære projekter i Danmark.”

Glad borgmester

Lokale og Anlægsfonden drives i regi af Kulturministeriet og støtter foreninger, organisationer, institutioner og kommuner, der vil bygge og drive rum og områder, der har fokus på aktivitetsmuligheder inden for idræt, kultur, friluftsliv samt andre fritidsaktiviteter uden privatøkonomiske interesser.

Borgmester Winni Grosbøll har allerede gode erfaringer med at samarbejde med fonden og glæder sig over dens interesse i netop udviklingen af Rønne, hun siger:

“Vi er stærkt begejstrede for, at Lokale og Anlægsfonden vil gå aktivt ind i byudviklingen i Rønne, det er en garanti for, at vi kan nå et højt niveau i vores forarbejde. Vi arbejder sammen med Lokale og Anlægsfonden i flere sammenhænge, og de bidrager altid med god inspiration. Både i forhold til konkrete ideer til løsninger og ikke mindst leverer de vigtig viden om, hvordan man både udvikler og driver komplekse projekter som for eksempel Byens Hus. Det kan kun blive et spændende samarbejde.”

Lystbådehavnen Nørrekås

Status på byudviklingen i Rønne er, at arbejdet med de to første projekter er ved at gå ind i den fase, som handler om at udvikle et konkurrenceprogram for henholdsvis det kommende Byens Hus og Torv på tværs. Planen er at kunne afholde en arkitektkonkurrence i løbet af 2021. For området ved lystbådehavnen Nørrekås, tages der nu hul på at lave en samlet plan for, hvordan området skal udvikle sig over de næste 10 år. Realdania er den anden store fond, der også er med i udviklingsarbejdet af Rønne.

Seneste artikler

Møbelfabrikken i Nexø samler kræfterne

ERHVERV: Iværksætterhuset Møbelfabrikken skifter navn til “Møbelfabrikken – Bornholms erhvervs- og eventcenter”.   Navneskiftet for Møbelfabrikken i Nexø er kulminationen på en markant udvikling fra iværksætterhus, uden nævneværdig opbakning til en uafhængig, kommerciel virksomhed med øens vækst som omdrejningspunkt. Møbelfabrikken har gennemgået en transformation. Hvad der startede som et nedslidt

Læs mere »

Vild fart: 113 km/t i Nyker…

  POLITI: En bilist på Elleebyvej i Nyker kørte så stærkt i går, at det udløste et klip i kørekortet og en stor bøde. Vedkommende kørte hele 113 km/t, hvor det højest er tilladt at køre 80 km/t. Derudover fangede ATK-bilen tre andre bilister på samme strækning, der også kørte

Læs mere »

Indbrud på biblioteket i Rønne

POLITI: Der har været indbrud på Rønne Bibliotek på Pingels Allé i løbet af weekenden, hvor der blandt andet er blevet stjålet designermøbler. Bornholms Politi hører gerne fra eventuelle borgere, som har set noget mistænkeligt, eller som har oplysninger, der kan være relevante for sagen på tlf. 114.

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Møbelfabrikken i Nexø samler kræfterne

ERHVERV: Iværksætterhuset Møbelfabrikken skifter navn til “Møbelfabrikken – Bornholms erhvervs- og eventcenter”.   Navneskiftet for Møbelfabrikken i Nexø er kulminationen på en markant udvikling fra iværksætterhus, uden nævneværdig opbakning til en uafhængig, kommerciel virksomhed med øens vækst som omdrejningspunkt. Møbelfabrikken har gennemgået en transformation. Hvad der startede som et nedslidt

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…,

MORGENHILSEN: Tirsdag 12. maj. Solen står op kl. 04.58 og går ned kl. 20.56. Dagen er tiltaget med otte timer og 49 min. minutter. Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god tirsdag. Vejret i dag: Skyet og mest tørt, men mulighed for en enkel byge. Temp. op omkring 10, og let

Læs mere »

Flere unge fravælger konfirmationen

KONFIRMATION: 65 pct. af de unge på Bornholm lod sig konfirmere i 2025, hvilket placerer kommunen tæt på landsgennemsnittet.   Hvert forår trækker tusindvis af unge danskere i hvide kjoler og mørke jakkesæt. Men stadig færre gør det, og faldet er langtfra jævnt fordelt. På Bornholm blev 235 unge konfirmeret

Læs mere »