INDSAMLING: Rie Johnbeck fra Svaneke er en af de mange på Bornholm, der samler ind til Børns Vilkår søndag 23. marts

Af Lene Dam Jørgensen
39-årige Rie Johnbeck er en af de over 150 frivillige fra hele Bornholm, der samler ind søndag 23. marts ved Børns Vilkårs Landsindsamling. Rie har samlet ind tidligere til Børns Vilkår. Der er mange ruter overalt på øen, og hun samler selv ind Svaneke, hvor hun også bor.
Et vigtigt koncept
”Jeg samler ind til Børns Vilkår, fordi jeg synes at Børnetelefonen er et godt og vigtigt koncept. Der er god nytte af den, og der er mange, som ringer ind til den. Der er nogle børn, som er i en situation, hvor de ikke rigtig kan få guidning og, hvor de ikke rigtig ved, hvem de skal kontakte og måske ikke tør kontakte pædagoger, lærere og ikke kan kontakte familier. Her er det bare en god mulighed” siger Rie og fortsætter.
”Børnetelefonen var der også, da jeg selv var barn. Jeg har aldrig brugt den, men vidste, at den var der. Jeg har haft en kammerat, der arbejdede hos Børns Vilkår som frivillig. Han fortalte, hvor vigtigt den var, og det gjorde stort indtryk på mig, når han talte om sit arbejde der .”
Afhænger af ruten
Rie samler ind alene eller sammen med sin søn på fire år – og de går så fra dør til dør. Det er omkring 50 huse, de skal besøge. Der kan være nogle ruter, hvor der er rigtig mange huse. Folk tager godt imod Børns Vilkårs frivillige indsamlere og er flinke til at give. Nogle spørger også specifikt ind til, hvad pengene går til, fortæller Rie.
Færre kontanter
“Jeg ved ikke, hvor mange penge der kommer ind, men jeg fornemmer, at folk lægger markant færre rede penge i indsamlingsbøtten i dag og har færre penge. For 10 år siden kom der markant flere penge i indsamlingsbøtten på en runde, end der gør nu. Det betyder dog ikke, at der kommer færre penge ind. Når folk modtager folderne, så sætter de måske penge ind på mobilepay,” siger Rie.
Afhænger af ruten
Førhen samlede Rie 1.000 kroner ind. Nogle af de ruter, som Rie går, er en sommerhusrute, og her skønner Rie, at hun får samlet mellem 500 og 700 kroner ind. På andre ruter er det måske mere.” siger Rie.
Rie flyttede med sin familie til Svaneke for tre år siden fra København. Hun arbejder på skole i Rønne.










