Puslespil blev sommerens hit

Sissel Thuesen Jensen har solgt næsten alle sine puslespil i butikken “Mollys” i Svaneke

Sissel har næsten udsolgt af puslespil, der har været årets sommerhit. (Foto: Torben Ager)

 

Der har været godt besøg på Bornholm i denne sommer. Alle byer har haft travlt med at håndtere de mange turister, der i år kastede deres kærlighed på Bornholm og af helt forklarlige årsager valgte Spanien, Portugal og Grækenland fra.

Det er kommet forretningerne til gode her på øen, og hos “Mollys” i Svaneke melder indehaver Sissel Thuesen Jensen om et fordoblet salg i juli i forhold til sidste år.

“Det har vi naturligvis været glade for, og det er mit indtryk, at det gælder for andre af øens forretninger også”, siger Sissel.

Hendes butik i Nansensgade er i forvejen meget populær blandt fastboende og turister med dens store indhold af – ja, det skal man opleve selv, men engelske krus, trækasser fra Cornwall, ekspressomaskiner, plaider – nej, butikken er en oplevelse af produkter, man må selv gå indenfor.

Men i år der det nu noget helt andet, der har været rift om, fortæller Sissel.

“Vi købte et stort antal puslespil før sommer, og jeg skal love for, at de har fået ben at gå på”, fortæller hun. Men det kommer ikke bag på hende:

“Bornholm har jo været rigtig mange familiers feriemål i år, og at sidde rundt om et spændende puslespil er jo en aktivitet, der kan samle unge om ældre omkring spisebordet” siger hun.

Sissels puslespil har enten 1.000 eller 500 brikker – og motiverne er smukke og farverige.

“ja, de er gået som varmt brød – også i vores butik i Snogebæk, så det har været en rigtig pusle-sommer”, siger Sissel med et stort smil.

 

Du vil måske også synes om

Kordegn fortæller om barndom i Nexø

Barndomsminder, bornholmske sange og fællessang er på programmet, når Nexø Kirke tirsdag 25. august inviterer til Tirsdagscafé i Nexø Kirkeskole.  Af Lene Dam Jørgensen Tirsdag 25. august kl. 10 fortæller Jørn Pedersen i Nexø Kirkesole om sin barndom i og omkring Nexø. Undervejs fortæller han anekdoter fra opvæksten i området

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Tirsdag 25. august. Solen står op klokken 5.52 og går ned klokken 20.11. Dagen er aftaget med tre timer og fem min. (UV maks 4.0) Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god tirsdag. Vejret i dag: Lokalt dis eller tågebanker først på dagen, ellers tørt og nogen eller en del sol.

Læs mere »

Skolen: Højt fravær på Bornholm

SKOLEN: En ny analyse fra tænketanken CEPOS placerer Bornholm i den alvorlige ende, når det gælder fravær i folkeskolen. Af Lene Dam Jørgensen Bornholm ligger ifølge en ny analyse fra tænketanken CEPOS i top, hvad angår fravær i skolen. I skoleåret 2024/2025 var elevfraværet på landsplan i folkeskolerne på 7,4

Læs mere »