Politiet advarer unge efter fund af piller

En patrulje, som i anden anledning tirsdag befandt sig i et lejlighedskompleks i Rønne, bemærkede en meget kraftig hashlugt fra en af lejlighederne. Ved henvendelse fandt patruljen en pose med otte meget kraftige smertestillende piller, som lå på gulvet.

Pillerne indeholdt morfin, og da beboeren, som var en 16 årig pige, ikke havde recept til pillerne blev de konfiskeret.

Bornholms Politi vil endnu en gang advare unge på det kraftigste mod at indtage medicin, som ikke er ordineret. Man leger ganske enkelt med livet, hvilket kan blive fatalt. Har man oplysninger vedr. unges misbrug af medicin, hører Bornholms Politi meget gerne mere på 114 eller på politi.dk, hvor man kan tipse. Man kan vælge at gøre det anonymt.

 

Seneste artikler

Fik du læst?

Indbrud i Rønne

POLITI: Mellem tirsdag 19. september kl. 19 og onsdag 20. september kl. 11.45 er der begået indbrud i et hus på Marie Kofoedsvej i Rønne.

Læs mere »

Bus spildte olie

POLITI: Onsdag omkring kl. 17.15 modtog politiet en melding om en havareret bus på Splitsgårdsvej ud for Klemensker, som tabte motorolie på kørebanen. Brandvæsnet var

Læs mere »