VENSKAB: På fredag den 15. september ankommer fredsløbet Peace Run til Bornholm og besøger fire skoler i Rønne.

Peace Run er en global stafet, som fremmer internationalt venskab og forståelse. Siden 1987, hvor Peace Run blev startet, har løbetbesøgt de fleste lande på Jorden – over 150 nationer. Peace Run har også besøgt Danmark flere gange.
I 2023 er det Bornholm, der skal besøges. Løberne, ca. 10-15 personer, løber med en fakkel med et budskab om fred i verden.
Løberne fra Peace Run vil besøge skolerne i Rønne i løbet af fredag formiddag ved nedenstående program:
8.10, Peterskolen, Almegårdsvej 3 A, 9.00, Åvangsskolen, Merkurvej 12, 10.00, Rønne Privatskole, Kandegade 11, 11.00, Søndermarksskolen, Smedeløkken 5.
Globalt fællesskab
Ude på skolerne vil Peace Run fortælle om deres vision og grundlag, og eleverne vil få mulighed for at holde faklen og derved blive en del af det globale fællesskab omkring Peace Run.
Borgermester Jacob Trøst er glad for, at Peace Run har mulighed for også at lægge vejen forbi Bornholm ”I denne turbulente verden er det en stor glæde, at Peace Run kommer til Bornholm og vil inddrage vores børn og unge i en dialog om fred og sammenhold.”
Løberne er på Bornholm fra i weekenden 15.-17. september og skal udover skolerne i Rønne også besøge andre steder på Bornholm.








