HØSTMARKED: Så er der spændende, økologisk høstmarked i Rutsker lørdag 31. august og søndag 1. september.

Foreningen ØkoBornholm og Hammersly Økojord holder igen økologisk høstmarked i Rutsker. I år bliver det med deltagelse af flere andre økologiske lokale producenter og meget forskellige produkter.
”Smagen af en friskplukket solmoden tomat vil vi gerne dele med børn og voksne på Bornholm,”, siger Frederik Lund-Sørensen, en del af forpagterholdet på Hammersly Økojord, hvor høstmarkedet holdes. ”Smagsmæssigt kan lokale, nyhøstede grøntsager noget helt særligt, og det synes vi, at bornholmerne skal komme forbi og opleve.”
Det bedste bud
”Økologisk landbrug er stadig det bedste bud vi har på, hvordan vi som samfund kan bidrage til at løse tidens store kriser, samtidig med at vi producerer mad til mange” siger Katja Sofie Tolstrup, der er forperson for Foreningen ØkoBornholm. ”Vi arbejder konkret på at udbrede økologisk landbrug på Bornholm, og for at give bornholmere og øens gæster flere friske, lokale produkter dyrket uden brug af kunstgødning og syntetiske sprøjtemidler.”
(Artiklen fortsættes under billedet)
Og der er virkelig noget at komme efter de kommende dage i Rutsker. Lørdag fra kl. 10 til 13 kan man bl.a. møde avlerne og købe æblecider fra Pilegård Cideri, aronialikør fra Aronia samt persille, persillefrø og honning fra Ertholm Persille. Der er most fra Mostballaden og friske grøntsager fra Hammersly Økojord samt uldværksted for børn og andre, der kan lide at arbejde med uld.
Der arrangeres skattejagt, og der bliver tomatsmagning af de mange slags tomater, der dyrkes på Hammersly. Der er gratis forfriskninger i form af kaffe, te, saft og kagesamt rundvisning på ejendommen mellem 10.30 og 12.
Debat om økologi
Kl. 13-13.45 er der debat: Hvordan får vi mere økologi på Bornholm? Med Thor Kure fra Mønstergård, Sussie Holmtoft fra Det Levende Køkken, Johan Wolff Kragerup fra Pilegårds Cideri, Niels Jespersen fra Bornholms Valsemølle og Frederik fra Hammersly Økojord. Hans Jørgen Jensen er moderator og håber, at publikum vil deltage og stille spørgsmål.
Søndag 1. september foregår der også ting og sager mellem kl. 10 og 13: Uldværkstedet er atter åbent, tomatsmagning, gratis kaffe, te og saft og kage, rundvisning på ejendommen og kl. 11 indvies første etape af Hammerly-stien – en offentlig sti rundt på Hammerslys grøntsagsmark. Med Rutskers flotteste udsigt næst efter kirken.
Der er gratis adgang til begge dagene – og alle er velkomne, lyder det fra to af arrangørerne, Frederik Lund-Sørensen og Katja Sofie Tolstrup, der også siger, at der er parkering på p-pladsen over for Hammersly ved FDF Hasle-Rutsker, Kirkebyen 33.



