Nye almene boliger på vej i Rønne

BOLIG: DVB Parken og Bornholms Regionskommune indgår samarbejde om at opføre 29 attraktive almene boliger på Paradisvej i Rønne. Boligerne forventes klar til indflytning 2028 eller 2029.

Lis Schou og Jacob Trøst: Samarbejdsaftalen er nu underskrevet. Det er én milepæl af mange i en lang proces, som vil resultere i en ny boligafdeling med almene boliger i Rønne.

“Vi er glade for at bidrage til Rønnes udvikling med nye, attraktive boliger, der er til at betale, og som samtidig giver plads til det aktive naboskab. Her kan man både bo godt og trygt og samtidig være en del af et stærkt lokalt fællesskab uanset alder. Med Bornholms Regionskommune og Boligkontoret Danmark som vores samarbejdspartnere får vi realiseret et projekt, der kombinerer kvalitet, fællesskab og en stærk forankring i de værdier, som kendetegner almene boliger,” siger Lis Schou, formand i DVB Parkens bestyrelse.

Et dejligt sted at bo
DVB Parken har leveret et oplæg til udformningen af den nye bebyggelse, som taler ind i kommunens boligpolitik, der peger på behovet for flere lejeboliger. Boligpolitikken har blandt andet et mål om at skabe ”flere forskellige former for boligfællesskaber, med fællesarealer – gerne med blandede boliger til en bred målgruppe”. Skitserne skal nu bearbejdes og forfines, og der skal udarbejdes en lokalplan. Det sker i et tæt samarbejde mellem DVB Parken og deres rådgivere sammen med Bornholms Regionskommune.

“Boligerne skal være med til at understøtte tilflytningen til Bornholm, så vi er rigtig glade for, at DVB Parken kommer med interesse og engagement – det bliver et dejligt sted at bo. Jeg glæder mig meget til at følge projektet og især til, at boligerne tager fysisk form,” siger borgmester Jacob Trøst.

Kompleks opgave
I januar valgte kommunalbestyrelsen DVB Parken som dét boligselskab, der skal opføre almene boliger på Paradisvej. DVB Parken præsenterede et oplæg til en blandet bebyggelse med fokus på fællesskab og bæredygtighed.

“Samarbejdsaftalen er en god begyndelse på en kompleks proces, hvor økonomi og lovgivning tilsammen udgør den smalle sti, som vi sammen skal lykkes med at finde og følge. Og der skal komme nogle gode og bæredygtige boliger ud af det, det er vores fælles ambition,”siger Lisbeth Røgind, teknisk direktør i Bornholms Regionskommune.

Boligerne forventes tidligst at være klar til indflytning i 2028 og skal ligge på Paradisvej over for Plejecenter Lunden.

Du vil måske også synes om

Kandis spiller i Smedjen næste år

MUSIK:  Der bliver dømt fest, fællesskab og dansk musikglæde, når “Kandis”gæster Smedjen i Tejn til august næste år.   Den jyske popgruppe Kandis er for længst blevet en institution på den danske musikscene, og til sommer venter en eftermiddag og aften fyldt med de sange, som generationer af danskere har

Læs mere »

Lions dropper julemarked i Rønne

  JUL: De sidste tre år har Lions Rønne gennemført julemarked på Store Torv i Rønne. Det startede med en enkelt julehytte, der senere voksede til syv. Hele ideen var at private, eller mindre firmaer og virksomheder, kunne leje en sådan hytte, hvor de kunne sælge deres specialiteter. Al indtjening

Læs mere »

Nu gør Anna København sødere

ERHVERV: Karamel Kompagniet har – i bogstaveligste forstand  – åbnet en lækker butik i hjertet af København, og det strømmede ind med gratulanter, da der i eftermiddags var reception i den nye butik.   Det strømmede ind med gratulanter, da Anna Knightsbridge og personale kunne byde velkommen i Karamel Kompagniets

Læs mere »