Nu kan lokale kunstnere søge om optagelse i Arts and Crafts

KUNST: Arts and Crafts Association Bornholm inviterer alle interesserede, professionelle kunsthåndværkere på Bornholm til informationsmøde om optagelse i foreningen på mandag 11. september kl. 17-18. Mødet holdes på Det Kongelige Akademi i Nexø.

Dee er mange dygtige kunsthåndværkere på Bornholm.

 

Det er nu muligt for alle herboende, professionelle kunsthåndværkere at søge optagelse i foreningen Arts and Crafts Association Bornholm. På informationsmødet vil repræsentanter fra ACAB’s bestyrelse og sekretariat fortælle om fordelene ved at blive en del af foreningen samt hvad det kræver at sende en ansøgning ind. Ansøgningsfristen for 2023 er onsdag 20. september.

“Ansøgningerne vurderes af et eksternt bedømmelsesudvalg inden optagelse. Denne procedure er med til at sikre den høje standard, der sammen med den store mangfoldighed, er kendetegnende for ACAB,” oplyser Dorthe Møller Paulsen fra foreingen.

Ansøgning
Bedømmelsesudvalget består af Tine Nygaard, kunstfaglige leder på Bornholms Kunstmuseum, Susanne Jøker Johnsen, udstillingsleder på Det Kongelige Akademi og Ole Jensen, designer.

Ansøgere skal sende en kort skriftlig ansøgning samt aflevere fysiske værker til bedømmelse. Se mere om optagelsesproceduren på www.acab.dk/optagelse.

 

Du vil måske også synes om

Hvad gemmer sig i din gamle computer?

GENGRUG: Hvad sker der egentlig med den gamle mobiltelefon, elkedel eller computer, når den er udtjent? Og hvilke værdifulde ressourcer gemmer sig i elektronikken?   Svarene på, hvad der gemmer sig i den kasserede elektronik, sætter Bornholms Folkebiblioteker og BOFA fokus på tirsdag 22. september kl. 10 på Rønne Bibliotek,

Læs mere »

Ny familieserie vækker vikingetiden til live for børn og voksne

TV: I DR’s nye fiktionsserie ”Aros Skattens Hemmelighed” bliver en almindelig museumsudflugt starten på en hæsblæsende skattejagt, hvor nutidens Aarhus møder vikingetidens myter, magtkampe og hemmeligheder.   Mange familier leder efter fortællinger, de kan samles om – historier, der både underholder, vækker nysgerrighed og giver noget at tale videre om, når skærmen

Læs mere »

Snyd med bopælspligt skal koste op til 100.000 kr.

SNYDERI: Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten. Samtidig skal lovforslaget give kommunerne bedre muligheder for at gribe ind over for overfyldte udlejningsboliger.   Det skal ikke kunne betale sig at omgå reglerne om bopælspligt eller presse for mange mennesker sammen på for

Læs mere »