Nitrogen-læk på færge

Hammershus – nitrogenlæk…

 

POLITI: Onsdag morgen kom en anmeldelse om, at der på færgen Hammershus, som netop var ankommet til Rønne Havn, var blevet opdaget en trailer, der lækkede nitrogen.

Bornholms Brandvæsen håndterede indsatsen med at sikre traileren og mindske dampene, hvorefter traileren blev transporteret videre på sikker vis.

I den forbindelse blev et mindre område på opmarchområdet ved havnen kortvarigt afspærret. Sagen efterforskes af politiet som en overtrædelse af sølovens bestemmelser om transport af farligt gods.

Seneste artikler

Fik du læst?

Kommunens hjemmeside er nede

KOMMUNALT: Kommunens hjemmeside bornholm.dk er nede og har været ustabil siden i formiddag.  Leverandøren arbejder intenst på at genetablere driften. Nedbruddet skyldes en fejl på

Læs mere »

Express 5 på vej i dok

TRANSPORT: Bornholms hurtigfærge, Express 5, vil til midnat søndag sejle mod sit lovpligtige ophold i dokken hos Orskov Yard i Frederikshavn. Her venter der blandt

Læs mere »