To kendte mediefolk, den ene fuldtids, den anden fritidsbornholmer, mødes på torsdag i Sct. Nicolai Kirke i Rønne for at tale om håb.

To mediefolk mødes på torsdag i Skt. Nicolai Kirke i Rønne og taler om – håb.
Daniel Øhrstrøm er journalist på Kristeligt Dagblad og bor i Rønne. Erik Bjerager er netop fratrådt efter 28 som chefredaktør på samme avis – og har fritidshus i Melsted.

Nu mødes de i kirken sammen med organist Jørgen Messerschmidt på flygel for i sang og tale at komme med bud på, hvordan vi holder modet oppe i svære tider, hvad enten de skyldes private kriser, krige eller rovdrift på naturen.

Mødet finder sted på torsdag 24. november klokken 19.30. Menighedsrådet er vært, og der er gratis adgang samt et glas vin i pausen inden Messerschmidt runder af med et postludium omkring klokken 21.