Medborgerhuset i Aarsballe har fået en make-up

OPGRADERING: Områdefornyelsesprojektet “Vi mødes i det grønne” melder klar med endnu et par kreative byggerier placeret i naturen. Denne gang er det Aarsballe, der sættes på landkortet, når 4-Kløver-Klyngen og Bornholms Regionskommune inviterer til indvielse.

Fuglemosen – arbejdet er i gang

 

 Der er fart på i øjeblikket med at få færdiggjort de i alt ni nye mødesteder i det grønne. Denne gang er der indvielse i Aarsballe, hvor medborgerhusets rammer er fornyet og opgraderet blandt andet i form af nye opholdsarealer omkring huset, etablering af et tekøkken og et handicaptoilet.

Et naturhus er blevet føjet til medborgerhuset – og et nybygget gruppeshelter i to etager er kommet til. Fuglemosen er også kommet til – en udsigtsplatform og bænk ved Aarsballe mose. Der er blevet etableret en sti som går fra Aarsballe By langs Lisbeths hestefold, en lille bro fører den gående over å-løbet og ned til mødestedet ved mosen.

Medbring madpakken
I Aarsballe kan man komme på besøg på sin vandretur, eller med den lokale skoleklasse eller børnehave og lære om den omkringliggende natur og låne grej. Derudover kan madpakken spises, drikkedukken fyldes i udekøkkenet, og man kan oplade sin telefon og gå på toilet. Ønsker man at overnatte, kan det ske i det nybyggende gruppeshelter, Billen.

Hele designet er fleksibelt til også at kunne rumme de allerede eksisterende aktiviteter som f.eks. udetræning, samt fællesspisninger som holdes hver måned i Aarsballe. Dermed støttes både op om det sociale foreningsliv og sikres at alle, både eksisterende og nye brugere, kan få stor nytte af ombygningen og de nye funktioner i medborgerhuset.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Stien til mosen

 

Tegnestuen Matters har lyttet til de lokale ønsker og hjulpet med udformningen, som er blevet til virkelighed godthjulpet på vej af dygtige og visionære lokale leverandører; HJB Byggeforretning og Øens Byg & Montage. Kommunens Vej, Park og Anlæg har stået for det flotte arbejde med etableringen af den lille bro og fremkommelighed på stien. Og Tom Jørgensen fra Aarsballe har hjulpet med tilgængelighed på stien, som går rundt om hele mosen.

Kom med til indvielsen
Mandag 22. september kl. 17 inviterer Aarsballe borgerforeninger, resten af 4-Kløver-Klyngen (Rø, Nyker og Klemensker) og egionskommunenalle nysgerrige og naturelskere til indvielse i Aarsballe. Der er lagt optil en hyggelig samling sidst på dagen, hvor man mødes ved Aarsballe Medborgerhus og går derfra ned til mødestedet Fuglemosen, dernæst til Billen og til sidst til Naturhuset i medborgerhuset.

Traditionen tro vil der være taler fra byens foreninger. Borgmester Jacob Trøst vil ligeledes tale og sørge for, at den røde snor bliver klippet – og der vil på behørig vis blive skålet med bobler i glasset og budt på et let traktement ved medborgerhuset.

Seneste artikler

Fire stærke navne tilføjes til programmet på Wonderfestiwall

MUSIK: Wonderfestiwall udvider endnu en gang programmet frem mod sommeren med Jonah Blacksmith, Infernal, Ozzy og Sira Jovina. De nye navne styrker et allerede markant lineup, og billetsalget peger mod endnu en udsolgt festival med kun 1.500 partoutbilletter tilbage.   Wonderfestiwall udvider programmet med en blanding af nogle af de

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt bringer her oversigten over weekendens gudstjenester lørdag 11. og søndag 12. april Lørdag 11. april Levende Kirke Bornholm 14:  Gudstjeneste med Sinead og Daniel Rasmussen, der er præsteaspiranter og med i ledelsen af Næstved Bykirke.. Café Hjerterum åbner efter gudstjenesten. Søndag 12. april Aa Kirke 09.00:  Leni Elgbjørn Hansen. Allinge

Læs mere »

Fra studenterhue til svendebrev

Stand up: Anders Nielsen leverede et flot show med fortællinger fra eget liv – fra studenterhue til svendebrev. Og han havde taget en kendt ven med til sit show… Af Torben Severinsen Fredag aften var mange håndværkere, men også mange andre gæster, mødt op til en god gang stand-up-komedie i

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Fra studenterhue til svendebrev

Stand up: Anders Nielsen leverede et flot show med fortællinger fra eget liv – fra studenterhue til svendebrev. Og han havde taget en kendt ven med til sit show… Af Torben Severinsen Fredag aften var mange håndværkere, men også mange andre gæster, mødt op til en god gang stand-up-komedie i

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Lørdag 11. april. Solen står op kl. 6.07 og går ned kl. 19.56. Dagen er tiltaget 6 t. og 40 min. Bornholmnyt.dk ønsker alle sine læsere en fortsat god weekend. Vejret på Bornholm i dag: Tørt med nogen eller en del sol. Temp. op mellem 5 og 10 grader, og

Læs mere »

Charlotte kommer hjem til Svaneke med sit band

MUSIK: Så er der lagt op til en musikalsk oplevelse i Musikforeningen NoName i Svaneke med Charlotte Vigel og The Treats Arrangementet med The Treats med Charlotte Vigel i spidsen finder sted i Kulturhuset “Frem” i i Brænderigænget i Svaneke lørdag 18. april kl. 20. Sangerinden Charlotte Vigel kommer hjem

Læs mere »