Mand fotograferede nøgne børn – politiet søger vidner

POLITI: Bornholms Politi fik sent torsdag eftermiddag besked om,  at en mand tog billeder af nøgne børn, der badede ved Hullehavn i Svaneke. Anmelderen forsøgte uden held at holde manden tilbage til politiets ankomst. Trods forsøg på at følge efter manden, forsvandt han på cykel ad Søndergade forbi fodboldbanerne i Svaneke.

Politiets patrulje har afsøgt de nærliggende grønne områder med politihunde, samt talt med vidner og personer ved nærliggende ferieboliger, dog uden at finde den mistænkte mand.

Manden er beskrevet som iført sort t-shirt, halvlange sorte shorts, sandaler og solbriller. Derudover medbragte han en telefon og et lille kamera. Han forsvandt på en lysegrøn cykel.

Politiet søger vidner, der kan have set manden eller har viden om hans færden. Vi opfordrer tillige den mistænkte mand til at henvende sig til politiet, der kan kontaktes på tlf. 114.

Du vil måske også synes om

Oplev årets bachelorudstilling i glas og keramik

UDSTILLING: Fredag 26. juni, kl. 15  åbner dette års bachelorudstilling med danske og internationale studerende fra Det Kongelige Akademis kunstneriske professionsbacheloruddannelse “Crafts in Glass and Ceramics.”   Udstillingen finder sted på Bornholms Center for Kunsthåndværk i Hasle, hvor den kan opleves hele sommeren. Efterfølgende vil udstillingen vandre videre til andre

Læs mere »

For høj fart i Rønne, Gudhjem og Østerlars…

  POLITI: Bornholms Politi foretog mandag hastighedsmålinger med laser i Rønne, hvor 50 km/t er tilladt. Her blev fire bilister standset for at køre så hurtigt, at det udløste et klip i kørekortet. Den højeste hastighed blev målt til 74 km/t. Der blev også foretaget hastighedsmålinger med politiets ATK-bil, henholdsvis

Læs mere »

Åbnede bildør foran knallert

POLITI: Lørdag formiddag skete et færdselsuheld på Pingels Allé i Rønne, hvor en 61-årig bilist fra Rønne var kommet til at åbne en bildør foran en forbikørende knallert. Den 63-årige kvinde fra Rønne, som var fører af knallerten, ramte dermed bildøren og blev slynget af sin knallert. Ingen kom alvorligt

Læs mere »