Magisk skole for børn og unge åbner i Rønne

BØRN OG UNGE: : Fra torsdag 9. april får børn og unge på Bornholm mulighed for at træde ind i en verden af trolde, eliksirer og ældgammel magi, når Magisk Skole Bornholm åbner i Rønne.

Børn og unge på Bornholm inviteres med til en magisk verden.

 

Bag initiativet til den magiske skole på Rabækkevej 6B i Rønne står den lokale rollespilsforening Kompagni Gottheim, som nu bringer det populære koncept med magiske rollespilsskoler til øen.

Konceptet kendes allerede fra blandt andet Mimers Brønd i København og Aros Akademi for Magi i Aarhus. Nu får Bornholm sin egen version – med historier inspireret af øens egne sagn og mystik.

På den magiske skole vil elever i alderen fra ni til 15 år møde underjordiske væsener, trolde og skjulte kræfter fra Bornholms natur, samtidig med at de lærer magiske discipliner som formularer, talmagi og eliksirbrygning.

Styrker kreativitet
Rollespil styrker børns kreativitet, selvtillid og sociale kompetencer. Gennem samarbejde og historiefortælling udvikler deltagerne sig i et trygt fællesskab – uden skærme og med fokus på fantasi og mod.

Der er 20 pladser på Magisk Skole Bornholm, og deltagelse kræver tilmelding. Skolen holdes hver anden torsdag i Rønne i tidsrummet fra kl. 17.30 til 20.15 og henvender sig både til nybegyndere og erfarne rollespillere.

Man kan læse mere om tilmelding, baggrund og priser på skolens hjemmeside eller på Facebook.

Du vil måske også synes om

Som et solstrejf fra himlen

Mine klummer til hver søndag bliver ofte til, når jeg møder et eller andet, som har gjort indtryk på mig selv. Sådan er det også i dag! Jeg parkerede vores bil. Vendte mig om og så ind i et smilende ansigt, som hilste mig med ordene: ”Jamen det er da

Læs mere »

Ulven kommer!

Hele morgenen har topnyheden i Radioavisen været, at det er lykkedes at skyde en ulv, der tilsyneladende har skræmt det halve af Jylland. Nyheder fra krige i Ukraine og Mellemøsten, hungersnød i Sudan, fattigdom og korruption i Cambodja – alt må vige for nyheder om jagten på ulven i Jylland

Læs mere »

Så er der cello i Svanekegaarden

MUSIK: Så samler Svanekegaarden traditionen tro atter et hold dygtige cellister til en spændende musikalsk uge – og byder på flere koncerter…   Hvert år i en uge i august – i år fra mandag 10. til fredag 14. august – omdannes Svanekegaarden til underafdeling af konservatorierne i London og

Læs mere »