Kørte 143 km/t – og fik klip i kortet

– og 15-årig fik konfiskeret sin knallert, da han kørte ulovligt for anden gang…

Fem fik et klip i kørekortet i går.

 

Lørdag omkring kl. 12.30 modtog Bornholms Politi en henvendelse fra en borger, der var bekymret for færdselssikkerheden i et sving på Vang, hvor flere biler holdt parkeret i forbindelse med et arrangement. Færdselspatruljen kørte til stedet, og fire bilejere fik en parkeringsafgift.

Lørdag kort før midnat traf en patrulje to unge mænd på henholdsvis 15 og 16 år på knallert ved Vestermarie Skole. Begge knallerter var ulovlige, og da det var anden gang indenfor tre år, den 15-årige kørte på en ulovlig knallert, blev den konfiskeret på stedet.

Færdselspatruljen har været rundt om på øen i weekenden, og det er blandt andet blevet til fem hastighedssager til klip, hvor den højeste hastighed blev målt til hele 143 km/t. Derudover fik et par stykker travlt med at flytte deres køretøjer, da de så patruljen ved parkeringsområder rundt om i havnebyerne.

Søndag kl. 07.20 blev en metalblå Chevrolet Spark parkeret ved Konditorbageren ved Vibegårds Runddel, blevet påkørt. Den har fået en ca. 40 cm lang og fire cm bred ridse på højre bagskærm. Vidner til påkørslen bedes kontakte Bornholms Politi på 114

Du vil måske også synes om

Blotter forsvandt fra Nordskoven

POLITI: Søndag aften blev det oplyst til politiet, at at en pige og hendes veninde tidligere på dagen havde truffet en mand i Nordskoven i Rønne, som stod og onanerede. Hændelsen fandt sted i tidsrummet kl. 14.00 til 15.30. Da manden blev opmærksom på de to piger, havde han forladt

Læs mere »

Butikstyv slog medarbejder i hovedet

OLITI: Lørdag aften udviklede et butikstyveri sig til røveri begået i Rema 1000 på Aakirkebyvej i Rønne. En 29-årig mand fra Rønne havde stjålet en pakke cigaretter og var løbet fra stedet, da det blev påtalt af kassemedarbejderen. I forbindelse med, at personalet var løbet efter den pågældende, var en

Læs mere »

Motorcyklist i solouheld

POLITI: Torsdag aften skete et solouheld på Simblegårdsvej i Klemensker, hvor en motorcyklist havde mistet herredømmet og var forulykket. Den pågældende motorcyklist, en 24-årig mand fra Fyn, blev kørt til kontrol på Bornholms Hospital, men var ikke umiddelbart kommet alvorligt til skade.

Læs mere »