Invitation: Kom og spis med…

SAMVÆR: Folkebevægelsen mod ensomhed og Ældre Sagen på Bornholm inviterer endnu engang til fællesspisning og hygge

Kom og spis med, lyder invitationen. (Arkivfoto: Maria Kray)

 

Folkebevægelsen mod ensomhed arrangerer nu igen “Danmark spiser sammen.” Det sker på Bornholm søndag 8. november fra kl. 12.20 til 16 på “Den Grønne Frø” i Aarsballe.

“Tilbuddet er til dem der sidder alene – også par, som føler sig ensomme, og har behov for at komme ud og få en hyggelig eftermiddag med veltilberedt mad, kaffe og kage sammen med andre,” fortæller Irene Duncker fra Ældre Sagen på Bornholm.

Brobyggerne kommer forbi og giver inspiration til den gode samtale, Jan Torgersen underholder med stille dinnermusik og spiller til et par fællessange fra ”Sange til livet”. DGI kommer forbi med nogle hold-hjernen-frisk-aktiviteter og bevægelser.

Nye fællesskaber
Pris er blot kr. 100 for alle, drikkevarer tilkøbes, men der er postevand på bordene.)

“Ældre Sagen samarbejder her med Folkebevægelsen mod ensomhed, Brobyggerne i BRK og DGI Bornholm. Målet er at danne nye fællesskaber,” fortæller Irene Duncker.

Tilmelding starter fredag 2. oktober via Ældre Sagen Bornholms hjemmeside eller bookinghjælperen på mobil 61 29 28 17.

 

Du vil måske også synes om

Frivillige tager uniformen med på jobbet

UNIFORMSDAG: Onsdag 30. september markerer Danmark en særlig “Uniform-på-jobbet-dag.” Onsdag 30. september er dagen, hvor alle frivillige og reservister i Hjemmeværnet, Forsvaret, Beredskabsstyrelsen og Kystredningstjenesten kan bære deres uniform på deres job eller studie. Og dagen er samtidig en hyldest til de mange frivillige og reservister der trækker i uniformen

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Mandag 28. september. Solen står op klokken 06.56 og går ned klokken 18.44. Dagen er aftaget med fem timer og 36 min. (UV maks 2.5). Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god, ny uge…   Vejret i dag: Tørt med nogen sol. Temp. op mellem 16 og 19 grader, og let

Læs mere »

Hvis et lokalsamfund mister folkeinstitutionen

BIBLIOTEKERNE: Bornholm er et tydeligt eksempel på, hvad der kan ske, når kommunerne står alene med ansvaret i en presset økonomisk situation. Det bør få regeringen og Folketinget til at handle, skriver Paw Østergaard Jensen, der er forperson for Danmarks Biblioteksforening i dette indlæg   Af Paw Østergaard Jensen Forperson

Læs mere »