Hyldest til en troubadour

MUSIK: Fredag aften var gensynsglæden stor i Musikhuzet – eller måske snarere genhørs glæden. Kvartetten ”Hymner og Ukrudt” hyldede det legendariske samarbejde mellem forfatter og komponist Benny Andersen og troubadour Povl Dissing.

“Hymner & Ukrudt” – genoplivede Dissing/Andersen (Foto: Sara Jeffries / Musikhuzet)

 

Af Torben Severinsen

Det blev den allerbedste og originale koncertoplevelse i Dissing / Andersen universet. En herlig aften med levende musikalsk samspil – masser af smil, eftertænksomhed og dejligt befriende latter, præcis som Benny og Povl elskede det…

“Hymner & Ukrudt” spillede det kendte og elskede repertoire og publikum fik lov at opleve evergreens som “Svantes Lykkelige Dag”, “Barndommens Land”, “Aftentur med Rosalina”, “Hymne til natten”, “Tidsel Tango” og flere “Benny klassikere” fra det enorme bagkatalog i nye friske fortolkninger, men naturligvis med respekt for den originale stil og lyd.

I front var – Rasmus Dissing…ja, efternavnet taler for sig selv. Rasmus er naturligvis vokset op med sin fars fortolkninger, men stod frem med sin helt egen personlige stil og stemme, og tilførte ny magi til Bennys geniale tekster.

Ved klaveret – Henrik Gunde. Uden sammenligning Danmarks mest udadvendte, kreative og humørfyldte pianist. Kendt og elsket fra utallige sammenhænge.“Gunde” tilføjer netop den humor og finurlighed som passer så fortrinligt til melodierne.

Og sidst, men ikke mindst, den “originale rytmegruppe” Jens Jefsen & Morten Lund. De to optrådte med DissingAndersen i årtier, og har sammen udviklet en helt unik akkompagnements stil – nærmest som en slags meddigtende rytmegruppe.

Du vil måske også synes om

Solformørkelsen begynder på Bornholm på onsdag kl. 19.11

SOLFORMØRKELSE: Onsdag 12. august kan danskerne opleve den mest markante solformørkelse set fra Danmark i mere end et årti. Den begynder på Bornholm kl. 19.11   Onsdag 12. august dækker månen op mod 85 procent af solen, og går man glip af begivenheden, skal man vente helt til 2048, før

Læs mere »

Debat: Undren og stor bekymring

BESPARELSER:  Hvordan er vi på Bornholm havnet med endnu et sparekatalog på over 100 mio. kroner, spørger Bente Helms, lokalformand for SIND, formand for Udsatterådet og næstformand i DH i dette debatindlæg.   Af Bente Helms Hvorfor er det gået galt? Hvilke politiske beslutninger har sendt Bornholm helt ud af

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Mandag 10. august. Solen står op klokken 05.24 og går ned klokken 20.46. Dagen er aftaget med 2 timer og 2 min. (UV maks 4.9) Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god mandag.   Vejret i dag: Skyet og omkring middag kommer der regn fra nordvest, men ud på eftermiddagen

Læs mere »