Hyæne Film scorede en Robert

Hyæne-holdet  – vandt en Robert-pris

 

Lørdag aften var der fejende flot fest i Tivoli Hotel & Congress Center i København, hvor filmbranchen fejrede sig selv ved uddeling af årets Robert-priser.

Robert Prisen uddeles af FilmAkademiet ved et større fest og uddelingen af  Robert-priserne er det årlige højdepunkt for medlemmerne og branchen. Priserne har været uddelt hvert år siden 1984, og er opkaldt efter kunstneren, der skabte statuetten, Robert Jacobsen, som også var en stor filmelsker.

Nomineret til fire
Det delvist bornholmskejede filmselskab Hyæne-film var – vanen tro – nomineret til flere priser i forskellige kategorier og endte med at løbe med en Robert-pris for “Årets visuelle effekter” i filmen “For evigt”.

Hyæne Film har bl.a. har bornholmske producer Daniel Mühlendorph og mediemanden Flemming Falk Hansen, Tejn,  i ejerkredsen.

Filmen “For evigt”, der havde premiere april sidste år, var nomineret til hele fire Robert-priser.

Her er priserne

Årets visuelle effekter

“For evigt”

Årets adapterede manuskript
Kalak
Årets score
Kalak
Fear Nothing Talentprisen
Mulm

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Vic Carmen Sonne / Madame Ida

Årets mandlige birolle – tv-serie
Clint Ruben / Bullshit

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

Alba August / Bullshit

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Marco Ilsø / Bullshit

Årets sounddesigner
Rune Palving / Bullshit

Årets klipper
Anders Albjerg Kristiansen / Vejen Hjem

Årets sminkør
Louise Weiland / De lydløse

Årets kostumedesigner
Nina Grønlund / madame Ida

Årets fotograf
Louise McLaughlin / Madame Ida

Årets scenograf
Amalie Skovhus Petersen / Fuld af kærlighed

Årets kvindelige birolle
Stine Stengade / Madame Ida

Årets mandlige birolle
Nicolas Bro / Fuld af kærlighed

Årets kvindelige hovedrolle
Viilbjørk Malling Agger / Mr. Freeman

Årets mandlige hovedrolle
Lars Ranthe / Fuld af kærlighed

Årets originale manuskript
Christina Rosendahl / Fuld af kærlighed

Årets instruktør
Christina Rosendahl / Fuld af kærlighed

Publikumsprisen
Vejen hjem
Årets korte tv-serie
Orkestret 2
Årets tv-serie
Den sorte svane
Årets kortfilm: Dokumentar
Vores fars sol
Årets ikke-engelsksprogede film
The Zone of Interest
Årets engelsksprogede film
The Apprentice
Årets dokumentarfilm
Min arv bor i dig
Årets danske spillefilm
Fuld af kærlighed
Årets børne- og ungdomsfilm
Børnene fra Sølvgade
Årets kortfilm: Fiktion / Animation
Wild Child

 

Du vil måske også synes om

Myte: Du skal kun tage D-vitamin i vinterhalvåret

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, skriver i denne måned om det vigtige D-vitamin. Er det rigtigt, man kun skal tage det om vinteren?  Læs artiklen og bliv klogere…   Af Philip Brunke Fagralid D-vitamin er et af de vitaminer, vi ikke rigtig kommer udenom. Det er nødvendigt for

Læs mere »

Tilbage til fortiden…

Skadefryd er et egenskab, der ligger denne signatur uendelig fjernt. Det er så nemt, som det noget forslidt, og lidt for meget, hedder: At se livet i “bagklogskabens ulideligt klare lys…” Så derfor skal det blot her konstateres, at farcen, for det er et for nogle af os, om folkeskolen

Læs mere »

Nye digitale muligheder skal hjælpe med genoptræning

KOMMUNALT: Regionskommunen ønsker at udvide mulighederne for borgere, der er henvist til genoptræning. Kommunen er derfor med i et samarbejde i Kommunernes Landsforening om at udvikle digitale træningsløsninger, der kan foretages i hjemmet   Det skal i fremtiden også være muligt for borgere, der er henvist til genoptræning at foretage

Læs mere »