Historien om den tyske kunstelsker

KUNST: Billetterne til det første foredrag blev revet væk, så nu gentager Bornholms Kunstmuseum succesen: Et eksklusivt arrangement for medlemmerne af Bornholms Museumsforening, når forfatter til flere bøger om bornholmske forhold Mogens Lau fortæller om den tyske kunstelsker Herbert von Garvens.

Von Garvens flyttede i 1936 fra Hannover til Bornholm. Med sig havde han sin kunstsamling og et skarpt blik for kunst, som han gik på opdagelse med i den danske kunstverden.

Droppede Nazi-Tyskland
Han havde allerede lært Bornholm at kende i 1930. Han erhvervede den tomme gård Abildgård ved Allinge og flyttede ind i den i 1932. Betydelige dele af hans moderne samling blev hemmeligt reddet til Bornholm før 1933. Fra 1936 og derefter vendte han ikke længere tilbage til Tyskland. Han drev et åbent hus, der tiltrak mange emigranter og danske kunstnere, heriblandt Asger Jorn, og andre malere.  Men dette er blot en lille del om denne kunstelskende tysker, der døde på sit elskede Bornholm i 1953.

Mogens Lau har gennem 25 år indsamlet viden om Herbert von Garvens. For nylig udgav Bornholms Kunstmuseum hans store bog om den tyske kunstelsker.

Søndag den 9. marts kl. 14 dykker Mogens Lau i en samtale med Tine Nygaard ned i alle detaljerne fra den spændende historie om Herbert von Garvens på Bornholm. Samtalen foregår i udstillingen på Bornholms Kunstmuseum.

 

Du vil måske også synes om

14-årig kørte på hurtig knallert – lidt for hurtig…

POLITI: Man skal huske at have tingene i orden – også, når man kører på knallert. Det måtte både en 29-årig mand og en 14-årig dreng sande i går: Tirsdag ved middagstid blev en 14-årig dreng fra København stoppet på en knallert på Zahrtmannsvej i Rønne. Drengen blev herefter sigtet

Læs mere »

Glemte du at strække ud? Bare rolig…

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, skriver om at strække ud efter træning – er det virkeligt så vigtigt? Læs artiklen og bliv klogere…   Af Philip Brunke Fagralid Du har måske sagt det til dig selv mere end én gang efter træning: “Jeg skal huske at strække ud,

Læs mere »

Flåterne stortrives i efteråret

SUNDHED: Helle Sydendal mistede hørelsen og blev lammet efter et flåtbid. Nu har hun skrevet en bog, der skal gøre danskerne klogere på flåter, og hvordan man undgår flåtbid. Her i efteråret er det højsæson for jagt, svampeture, løb i skoven og hundetræning, men også for flåterne. De er aktive

Læs mere »