Hash i køkkenet – og på gaden

I forbindelse med anden politiopgave opdagede en politipatrulje tirsdag, at der lå hash på et køkkenbord på en adresse på Midtbornholm. En 25-årig mand er sigtet for besiddelsen.

En 63-årig mand fra Sjælland blev tirsdag kl. 21 sigtet for at være i besiddelse af hash. Manden blev truffet på gaden i Rønne.

 

Du vil måske også synes om

Racerkørsel på mark blev stoppet af politiet

POLITI: Sent onsdag aften var politiet til stede på en adresse på Segenvej uden for Rønne, hvor en 18-årig mand kørte markræs, som på grund af støj og larm var til gene for de omkringboende. Den 18-årige stoppede sin racerkørsel, da politiet mødte op.

Læs mere »

Indbrudstyve freder, næsten, Bornholm…

POLITI: Der begås kun meget få indbrud på Bornholm – sammenlignet med resten af landet. Og nu er antallet af de få indbrud endda halveret Af Lene Dam Jørgensen Mens antallet af indbrud i private hjem på landsplan stiger, går Bornholm mod strømmen. Nye tal fra Danmarks Statistik viser en

Læs mere »

Alt for stærkt: 24-årig kørte 116 km/t

POLITI: En 24-årig kvinde fra Rønne blev fredag aften standset i bil uden for Rønne, hvor hun fik en bøde på 3.600 kr. og et klip i kørekortet, efter at hun blev sigtet for at køre 116 km/t, hvor 80 km/t er tilladt. Derudover skal hun betale et bidrag på

Læs mere »