Harmonika, højt humør og solskin, da kulturugen sluttede af

Alt klappede på den sidste kulturugedag, der blev holdt på Christiansø.

Det var en flot afslutning med masser af god musik, da kulturugen rundede af på Christiansø.

 

Trods Corona-krisen blev det alligevel en flot kulturuge på Bornholm,. Og på den sidste kulturuge-dag gik turen til Christiansø. Det var havblik, så på turen til Danmarks østligste punkt kunne man slet ikke mærke, at man var til havs. Temperaturen var sommelig, og gæsterne havde igen fundet t-shirts og shorts frem.

Og arrangørerne retter en stor tak til  Christiansø for den store gæstfrihed, der betød, at gæsterne fik lov at kigge ind mange steder, der ikke normalt er åbne for besøg.

Der var tilrettelagt et flot dagsprogram med velkomst ved øens administrator samt musik og sang. Besøg hos to beboere på henholdsvis Fredriksø og Christiansø. Besøg i en lejlighed under renovering og møde med en af øens håndværkere. Gæsternes så også øens vandforsyning, både Osmoseværket og boringen. Desuden kig på el- og varmeværket. Alt teknikken præsenteret af øens souschef.

Endvidere besøg på skolen og rundvisning i kommandantens have. Adgang til begge de to tårne var inkluderet, og for dem, der havde lyst, sluttede arrangementet med en rafleturnering på kroen.

Musikeren Frits, der var engageret til at spille på Månen, kunne slet ikke stoppe igen, så han fortsatte på flisen (kroens udendørs servering) resten af dagen. På den måde var den rette Christiansøstemning sat.

De nye regler omkring størrelsen på forsamlinger var lige blevet strammet dagen før, så alle blev opdelt i hold – også det det var der helt styr på.

Det blev en finale, som de, der var med, sent vil glemme.

Du vil måske også synes om

Fodbold: Sæsonstart for Elite Bornholm

SPORT: Sæsonstarten er lige om hjørnet for øens tre hold i overbygningen ”Elite Bornholm”   Så er der en ny fodboldsæson klar til Elite Bornholms tre ungdomshold. På lørdag 15 .august kl. 15.30 tager Elite Bornholms U14-drenge hul på efterårssæsonen, når de tager imod Fremad Valby på hjemmebane i Aakirkeby

Læs mere »

En folkekær biskop og kongelig sjælesørger er gået bort

MINDEORD: Mandag 10. august sov biskop emeritus og tidligere kongelig konfessionarius Erik Norman Svendsen ind. Han blev 85 år. Af Lene Dam Jørgensen Forhenværende biskop Erik Norman Svendsen, der døde mandag 10. august, 85 år, blev født i 1941 i København. Han begyndte sit som nyuddannet cand.theol. sit virke som

Læs mere »

Motionsløb: Rekordmange cykler Bornholm Rundt

CYKELMOTION: Søndag 23. august køres årets største cykelløb på Bornholm med over 2.000 deltagere   Motionscykelløbet “Bornholm Rundt på Cykel” er øens næststørste idrætsevent efter motionsløbet Etape Bornholm og det finder sted søndag 23. august. Og i år er der rekordmange tilmeldte ryttere. Præcis 2.034  – og løbet har været

Læs mere »