Hærværk og væltet træ

I løbet af weekenden har nogen gået eller trampet på kølerhjelmen af en varebil, der holdt parkeret ved Søndermarkshallen. Bilen fik buler i kølerhjelmen til følge.
Mandag sidst på eftermiddagen fik politiet en melding om, at et træ var væltet ind over vejen på Randkløvevej ved t-krydset Saltunavej, og at der var fare for, at flere træer ville følge efter på grund af vinden. Patruljen kørte til stedet og regulerede trafikken, til træet var fjernet.

Du vil måske også synes om

Bil udbrændte i Poulsker

  POLITI: Tirsdag eftermiddag udbrød en kraftig brand i en bil på Skolevejen i Poulsker. Bornholms Brandvæsen havde fået kontrol over bilen ved politiet ankomst. På trods af at bilen udbrændte, var der ingen fare for brandspredning og ingen personskader.

Læs mere »

Cykeltyv standset i Rønne

POLITI: En 21-årig mand fra Rønne blev mandag farten standset af politiet på Svanekevej i Rønne, hvor han blev fundet i besiddelse af cirka 40 gram hash samt en stjålet cykel. Han blev derfor sigtet for overtrædelse af loven om euforiserende stoffer samt brugstyveri af en cykel.  

Læs mere »

Kan alle se mig? Ja, og det kostede en sigtelse…

  POLITI: Bornholms Politi fik fredag aften en anmeldelse fra en bilist, som var blevet blændet af en bil med et kraftigt orange lys monteret på taget. En patrulje kørte til stedet og på Åkirkebyvej i Rønne blev det pågældende køretøj standset. Føreren af bilen, en 19-årig mand fra Aakirkeby,

Læs mere »