MORGENHILSEN: Mandag 31. marts. Solen står op kl. 06.35 og går ned kl.19.34. Dagen er tiltaget med 5 timer og 51 minutter. Bornholmnyt.dk ønsker alle vore læsere en rigtig god start på ugen.

VEJRET:
Skyet og mulighed for enkelte byger, men op ad dagen tørt og opklaring med nogen eller en del sol. Temp. op omkring 7 grader, og let til frisk vind fra nord og nordvest. I aften og i nat tørt og mest klart vejr. Temp. ned mellem 1 grads frost og 4 graders varme, og svag til jævn vind fra nordlige retninger.
Efter en kvinde, der som ung blev omvendt til kristendommen efter mirakuløst at være blevet helbredt for en svulst i halsen. Hun blev dræbt for sin tro sammen med sin far omkring år 120.
Vi siger tillykke til
1942 – Ingolf Gabold, fhv. dramachef
1943 – Christopher Walken, amerikansk skuespiller.
1945 – Ulla Gottlieb, skuespiller
1948 – Al Gore, fhv. vicepræsident, USA
1955 – Angus Young, skotsk musiker i AC/DC.
1958 – Kuupik Kleist, fhv. landstyreformand og MF
1960 – Henrik Prip, skuespiller.
1971 – Ewan McGregor, skotsk skuespiller.
1981 – Mattias Tesfaye, børne- og undervisningsminister (S)
OBS! Lokale fødselsdage meget velkomne. Sendes til red@bornholmnyt.dk.
Hvad er der sket historisk på datoen 31.marts?
1492 – Ferdinand og Isabella underskriver Alhambra-dekretet, der påbyder alle jøder at forlade Spanien, med mindre de konverterer til katolicismen. De bortflyttede jøder kendes som sefardiske jøder.
1754 – Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunster stiftes. Det er en kunstskole for maleri, skulptur og arkitektur.
1880 – Historiens første elektriske gadebelysning tændes i byen Wabash i Indiana, USA.
1889 – Det knap 300 meter høje Eiffeltårn indvies i Paris som hovedattraktion ved verdensudstillingen. Det er bygget af 7.000 tons jernbjælker og har kostet 8 millioner franc. Det er opført på to år, to måneder og to dage.
1896 – Den amerikanske opfinder Whitcomb Judson får patent på lynlåsen.
1909 – Serbien accepterer Østrig-Ungarns anneksion af Bosnien-Hercegovina, og Bosnienkrisen afsluttes.
1917 – Det danske salg af De dansk vestindiske øer træder i kraft og øerne skifter navn til Amerikanske Jomfruøer (Engelsk: U.S. Virgin Islands)
1936 – Københavns Universitets lovfæstede eneret til at fremstille kalendere (almanakker) bortfalder.
1939 – Storbritannien og Frankrig garanterer Polens selvstændighed. Den garanti holdt ikke.
1944 – Nazister bombesprænger biografen “Kinopalæet” i København.
1959 – Den 14. Dalai Lama flygter fra det kinesisk besatte Tibet til Indien.
1964 – Den brasilianske general Olímpio Mourão Filho beordrer sine tropper mod Rio de Janeiro, og indleder et statskup i landet.
1966 – Sovjetunionen opsender rumsonden Luna 10, som bliver den første, der går i kredsløb om Månen.
1979 – De sidste britiske soldater forlader Malta, der udråber dagen til „frihedsdag‟.
1991 – Warszawapagten opløses.
1991 – Knap 99 pct. af vælgerne i Georgien stemmer for uafhængighed af Sovjetunionen.
1991 – Det første frie valg siden 2. verdenskrig afholdes i Albanien og vindes af Arbejderpartiet – det tidligere kommunistparti.
1992 – Det sidste aktive slagskib i US Navy, USS Missouri tages ud af tjeneste.
1992 – EF-domstolen i Luxembourg kender det ulovligt at Danmark opkrævede arbejdsmarkedsbidrag (ambi) fra virksomheder. Senere indføres en anden skat med tilsvarende navn som opkræves af personindtægt.
1992 – For første gang nogensinde vinder Danmark en medalje ved paralympiske vinterlege, da den svagtseende Lars Nielsen fra Tappernøje vinder sølv i storslalom i klasse B2 ved vinter-PL 1992 i Albertville, Frankrig.
1999 – Varehuset Daells Varehus i København lukker.
2024 – Public service-radiostationen 24syv (tidligere Loud) lukker, idet sendetilladelsen udløber.







