Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Mandag 14. juli. Solen står op kl. 04.38 og går ned kl. 21.32. Dagen er aftaget med 30 minutter. (UV Maks 5.8.) Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en rigtig god mandag.

(Foto: Finn Edvard)

 

Vejret i dag:

Perioder med lidt eller nogen sol, men også enkelte byger, der især først på dagen lokalt kan være kraftige og med torden. I løbet af eftermiddagen opklaring til nogen eller en del sol og mest tørt vejr. Temp. op omkring 20 grader og svag til let vind omkring øst. (DMI)

Idag er det Bonaventuras dag
Efter en lærd italiensk biskop og kardinal, som døde i 1274. Han betragtes som en af de store kirkelærere.

Frankrig har nationaldag – Bastilledagen. Som markerer begyndelsen på revolutionen i 1789, hvor fæst­nin­gen Bastillien i Paris blev stormet af vrede borgerne.

Vi siger tillykke til
1966 – Charlotte Lynggaard,smykkedesigner.
1970  – Therese Glahn, skuespiller, danser .
1977 – Victoria, svensk kronprinsesse.

OBS! Vi optager gerne vores medlemmers fødselsdage, og de behøver ikke være runde. Send oplysninger om fødselsdage til red@bornholmnyt.dk.

Hvad er der historisk sket på datoen 14. juli?
2015  NASA’s rumfartøj New Horizons foretager sin første passage af dværgplaneten Pluto og sender de første detaljerede billeder af Pluto tilbage til Jorden.

2005  Den franske præsident, Jacques Chirac, slipper uskadt fra et attentatforsøg under fejringen af Bastilledagen.
1998   Arkitekten Jørn Utzon får overrakt nøglerne til Sydney som påskønnelse for hans operahus.
1980   Dansk Soyakage Fabrik på Islands Brygge springer i luften ved en ulykke. 23 personer bliver såret, tusinder af ruder i Københavns centrum bliver knust, og butikker bliver plyndret. Der sker skader for 200 millioner kroner.
1977    Dronning Silvia af Sverige nedkommer med sin førstefødte, prinsesse Victoria, der efter en parlamentarisk ændring af tronfølgeloven i 1980 blev dermed kronprinsesse.
1969   El Salvadors hær angriber Honduras efter omfattende uroligheder, der er udløst af en fodboldkamp mellem de to lande, og Fodboldkrigen er en realitet.
1965   Holger Danske i Kronborgs kasematter mister hovedet. En turist har været for nærgående, så hovedet er brækket af. Det er dog efterladt ved statuens fod, så den kan hurtigt repareres.
1933   I Tyskland forbyder den nazistiske regering under Adolf Hitler alle oppositionspartier.
1867   For første gang demonstreres Alfred Nobels opfindelse, dynamit, som er en sikker og håndterbar form for nitroglycerin. Det sker i Merstham stenbrud i Redhill, Surrey.
1789   Stormen på Bastillen finder sted, hvilket er årsagen til, at dagen er Frankrigs nationaldag, kaldet Bastilledagen.

Husker du?
Komponist, pianist og kapelmester Poul Godske? Han var en autodidakt musiker, der spillede flere instrumenter og i flere orkestre. Efterhånden blev Poul Godske selv kapelmester, og han var flittigt brugt i teater-, revy- og tv-sammenhænge. Poul Godske døde 14. juli 2011, 83 år.

Seneste artikler

Fire stærke navne tilføjes til programmet på Wonderfestiwall

MUSIK: Wonderfestiwall udvider endnu en gang programmet frem mod sommeren med Jonah Blacksmith, Infernal, Ozzy og Sira Jovina. De nye navne styrker et allerede markant lineup, og billetsalget peger mod endnu en udsolgt festival med kun 1.500 partoutbilletter tilbage.   Wonderfestiwall udvider programmet med en blanding af nogle af de

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt bringer her oversigten over weekendens gudstjenester lørdag 11. og søndag 12. april Lørdag 11. april Levende Kirke Bornholm 14:  Gudstjeneste med Sinead og Daniel Rasmussen, der er præsteaspiranter og med i ledelsen af Næstved Bykirke.. Café Hjerterum åbner efter gudstjenesten. Søndag 12. april Aa Kirke 09.00:  Leni Elgbjørn Hansen. Allinge

Læs mere »

Fra studenterhue til svendebrev

Stand up: Anders Nielsen leverede et flot show med fortællinger fra eget liv – fra studenterhue til svendebrev. Og han havde taget en kendt ven med til sit show… Af Torben Severinsen Fredag aften var mange håndværkere, men også mange andre gæster, mødt op til en god gang stand-up-komedie i

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Fra studenterhue til svendebrev

Stand up: Anders Nielsen leverede et flot show med fortællinger fra eget liv – fra studenterhue til svendebrev. Og han havde taget en kendt ven med til sit show… Af Torben Severinsen Fredag aften var mange håndværkere, men også mange andre gæster, mødt op til en god gang stand-up-komedie i

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Lørdag 11. april. Solen står op kl. 6.07 og går ned kl. 19.56. Dagen er tiltaget 6 t. og 40 min. Bornholmnyt.dk ønsker alle sine læsere en fortsat god weekend. Vejret på Bornholm i dag: Tørt med nogen eller en del sol. Temp. op mellem 5 og 10 grader, og

Læs mere »

Charlotte kommer hjem til Svaneke med sit band

MUSIK: Så er der lagt op til en musikalsk oplevelse i Musikforeningen NoName i Svaneke med Charlotte Vigel og The Treats Arrangementet med The Treats med Charlotte Vigel i spidsen finder sted i Kulturhuset “Frem” i i Brænderigænget i Svaneke lørdag 18. april kl. 20. Sangerinden Charlotte Vigel kommer hjem

Læs mere »