Seneste: Forureningen ved Galløkken Strand

(Arkivfoto: Torben Ager)

 

FOURENING: Der er konstateret forurening ved Galløkken Strand nedenfor Galløkken Camping. Der er formentlig tale om udledning af spildevand, og Bornholms Brandvæsen er ved at undersøge sagen i samarbejde med BEOF.

Borgerne henstilles til ikke at bade ved Galløkken Strand og også at holde deres hunde fra vandet indtil videre.

OPDATERET: Der er taget prøver af vandet, og de påviser, at der ER tale om spildevandsforurening. Forureningen er stoppet, men det er endnu uvist, hvor det stammer fra. Bornholms Brandvæsen og Bornholms Energi og Forsyning fortsætter undersøgelserne.  Der er taget yderligere prøver, hvor der forventes svar om et døgns tid. Indtil resultatet foreligger frarådes al badning fortsat.

Du vil måske også synes om

Unge skabte uro: Politiet har opfordring til forældre

POLITI: Onsdag aften skabte en gruppe unge uro i området omkring Campus, Åvangsskolen og i de omkringliggende gader. Blandt andet var der meldinger om, at der blev banket på døre og vinduer i området og råbt flabede ting efter beboerne i området. Da politiet kom til stedet, befandt der sig

Læs mere »

For høje hastigheder i Østerlars: Tre fik klip i kortet

  POLITI: Tirsdag blev der foretaget hastighedskontrol på Stavsdalvej i Østerlars, hvor ti bilister blev målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastighed blev målt til 81 km/t, hvor 50 km/t er tilladt. Tre bilister kørte så hurtigt, at det udløser et klip i kørekortet.

Læs mere »