Forrygende Pride Bingo Show med dans og fællessang

PRIDE: Bornholms eneste drag queen, Damen, inviterede til et festligt og mildest talt kaotisk Pride Bingo Show, hvor almindelig banko hurtigt blev forvandlet til noget helt andet.

Damen for fuld udblæsning. (Foto: Isabella Jensen / Musikhuzet)

Af Torben Severinsen

“Damen” havde endnu en gang ryddet op i garagen og fundet et imponerende udvalg af ting, som måske aldrig burde have set dagens lys igen.

Men i stedet for at smide dem ud blev de selvfølgelig sat på højkant som præmier. Publikum kunne blandt andet vinde bøger om servietfoldning, mystiske køkkenredskaber og kitschet nips, der balancerede et sted mellem rædsomt og fantastisk.

Der var dog også lidt ekstra guf i puljen i form af blandt andet pride-Merch, cocktailpølser på dåse og diverse overraskelser, som selv Damen virkede en smule usikker på oprindelsen af.

En del af showet
Men aftenen handlede langt fra kun om bankoplader og præmier. Publikum blev en aktiv del af showet med både fællesdans og fællessang, og Damen selv sørgede for underholdningen med tysk schlager, jodlen og dansetrin, der blandt andet bevægede sig i retning af en meget personlig fortolkning af Riverdance.

Det blev præcis så kaotisk, skørt og festligt, som der var lagt op til – og med masser af grin, fællesskab og Pride-stemning blev det en aften, der ikke sådan lige blev glemt.

Damen valgte at give den så meget gas, at den ene sko valgte at forlade showet før tid.

Du vil måske også synes om

Uadreagerende adfærd…

Radioavisen  – som jeg synes bringes uafbrudt – og på alle kanaler – desværre ofte med de samme “nyheder” det meste af dagen, fortalte forleden om demente, der udviser en “udadreagerende opførsel”. Udadreagerende opførsel. Hvordan skal det forstås? Udtrykket dækker naturligvis over, at de pågældende slår, spytter og sparker de

Læs mere »

Bornholmske skoler løfter elever til højt fagligt niveau

UDDANNELSE; Ifølge en ny landsdækkende analyse foretaget af tænketanken Cepos er bornholmske skoler blandt de bedste i Danmark til at løfte øens elever til topkarakterer ved folkeskolens afgangsprøver.     Af Lene Dam Jørgensen I en ny landsdækkende analyse foretaget af tænketanken Cepos er Bornholm blandt de kommuner, der er

Læs mere »

Rejsekortet rykker tættere på Bornholm

TRANSPORT: Bornholm ser ud til at få dækket udgiften til at indføre Rejsekortet. Trafikministeriet har meddelt, at der i en ny pulje på 100 millioner kroner til landets trafikselskaber forventes reserveret tre millioner kroner til anskaffelsen af Rejsekortet som betalingssystem på Bornholm.   Meddelelsen om at Rejsekortet tilsyneladende er på

Læs mere »