For høj musik i Rønne

Det går støjende for sig i disse uger: Bornholms politi måtte endnu engang rykke ud til larm og høj musik torsdag aften. En flok unge mennesker holdt fest i Rønne og spillede meget høj musik til gene for de omkringboende. De unge mennesker skruede ned, og lovede at holde musikken dæmpet.

Du vil måske også synes om

Fodbold er en dejlig sport, men…

I morgen aften kl. 21 dansk tid, vil rigtig mange mennesker i Danmark se med, når Spanien skal møde Argentina i finalen i fodbold-VM. Finalen skal spilles i New York New Jersey Stadium – en bane jeg ikke kender og ikke havde hørt om, før det indeværende VM. USA er

Læs mere »

Færdselsuheld ved Olsker

  POLITI: En 89-årig mand kørte ud på Rønnevej uden for Olsker og ramte en bil. Førerne af den anden bil, en 29-årig kvinde, forsøgte at undvige bilen ved at dreje ud mod rabatten. Ingen kom alvorligt til skade i forbindelse med uheldet, som skete ved 15.30-tiden. Den 89-årige fører

Læs mere »

Stor eftersøgning: Syv-årig pige forsvandt på stranden

  POLITI: Det skabte naturligvis stor uro og nervøsitet for to tyske turister, som torsdag pludselig ikke kunne finde deres syv-årige datter på Dueodde Strand. Der blev iværksat eftersøgning med politibåd og Søværnets redningshelikopter. Pigen blev heldigvis fundet i god behold af sine forældre to kilometer længere oppe ad stranden.

Læs mere »