Flypassagere strandet: Tålmodigheden sat på prøve

TRAFIK: En stor gruppe passagerer, der skulle have været fløjet kl. 11.10 fra København til Rønne, er forstsat i uvidenhed om deres mulighed for at komme afsted.

Flyet skulle have været lettet kl. 11.10. Her kl. 16 aner passagererne stadig ikke, om de kommer afsted i dag

 

“Det er klart, at man ikke kan flyve, når vejret ikke er egnet til det. Men vores tålmodighed angående informationen om afrejsen sætter vores tålmodighed på en hård prøve, siger Flemming Falk Hansen, Tejn, der er en af de mange passagerere, der hele dagen har ventet i Københavns Lufthavn i Kastrup på at komme afsted til Rønne.

“Alle forstår jo godt, at der ikke er nogen, der er herre over vejret. Men vi får ikke noget at vide overhovedet, informationen er simpelt hen for ringe, og det er ikke første gang, vi har oplevet det,” siger Flemming Falk Hansen, der fortsætter:

(Artiklen fortsætter under billedet)

Utålmodige passagerere i lufthavnen i Kastrup – har forløbig ventet syv timer…

 

Lige nu står der f.eks. at flyet er udsat til 16.05 og at der er boarding, men der er hverken fly eller personale. Vi ved heller ikke noget som helst om vores bagage. Kommer vi overhovedet afsted i dag? Hvor er vores bagage? Sådan noget ville være rart at vide, for vi er efterhånden godt trætte af at vente i uvidenhed her i lufthavnen,” slutter han, der mødte op i lufthavnen i formiddags – og fortsat ikke ved, om han og de andre rejsende kommer hjem i dag.

 

Du vil måske også synes om

Fællesskål, løgn og latin med Sømændene

MUSIK: Fredag aften bød “Under Åben Himmel” på dobbeltkoncert med Johnny Deluxe og Sømændene. Begge orkestre havde stærke forbindelser til Bornholm – både på scenen og bag kulisserne.   Af Torben Severinsen Musikhuzets baggård dannede fredag aften rammen om en musikalsk sommeraften med to markante danske livebands. Først gik Johnny

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten over lørdagens og søndagens gudstjenester 25. og 26. april   Gudstjenestelisten er udarbejdet af Lene Dam Jørgensen. Nyheder eller informationer, gudstjenester o.l. sendes til lejo@surfmail.dk.    Lørdag 25. juli Levende Kirke Bornholm 19:  Christina Sonne. Der er mulighed for forbøn. Café Hjerterum åbner efter gudstjenesten. Søndag

Læs mere »

Rullende teater klar til ny forestilling

TEATER: Bornholms Teater har i august premiere på sommerens forestilling “Drømmen om Bornholm.” Forestillingen er en del af Bornholms Teaters opsøgende teaterprojekt Bornholms Solskinsteater, der hver sommer bringer gratis teater ud til hele Bornholm.   Bornholms teater rejser rundt med et mobilt teater og spiller under åben himmel. Forestillingen “Drømmen

Læs mere »