Flere gæster overnattede på de bornholmske hoteller

TURISME: 2024 er indtil videre bedre end forventet på danske hoteller – også på Bornholm

Idylliske Hotel Allinge – der har været flere overnatninger på de bornholmske hoteller- også her i Allinge

 

De danske hoteller går optimistiske ind i sommeren. Turisterne har foretaget 3,8 pct. flere hotelovernatninger til og med maj i år end i samme periode sidste år, viser tal fra Danmarks Statistik. Med fremgang i overnatningerne og gode takter for juni ifølge tal fra Dansk Erhverv er første halvår af 2024 samlet set bedre end forventet for hotellerne.

Også på Bornholm har de bornholmske hoteller haft flere gæster – over 13 pct. flere end på samme tid forrige år. Fra januar til maj i år har der således været knap 75.000 overnatninger på bornholmske hoteller, hvilket er næsten 9.000 flere end sidste år.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Thorbjørn Rafn hotel Allinge.(foto: Torben Ager)

 

Hotelejer Thorbjørn Refn fra sit Hotel Allinge, kendt og elsket af gæster fra hele landet, kan bekræfte, at der, i alt fald på hans hotel, har været flere gæster:

“Ja, det er rigtigt, at vi har haft nogle flere gæster i år”, siger han til Bornholmnyt.dk.

 Mangel på arbejdskraft
Ved indgangen til 2024 var hoteludsigterne langt fra lyserøde for det kommende år: Markant færre internationale kongresser, økonomisk ustabilitet på de udenlandske markeder og fortsat mangel på arbejdskraft.

Til trods for modvinden er de danske hoteller lykkedes med at tiltrække godt med gæster i år. Til og med maj foretog danske og udenlandske turister 6,9 mio. hotelovernatninger i Danmark. Det er godt 250.000 eller 3,8 pct. flere end samme periode sidste år, viser tal fra Danmarks Statistik.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Hotel Kysten, Hasle (Foto: Torben Ager)

 

Bag den samlede fremgang gemmer sig stor variation i de forskellige dele af landet, forklarer Kirstine Tolstrup Nielsen, chefkonsulent i Dansk Erhverv.

”Næsten alle de danske landsdele har registreret flere hotelovernatninger. De københavnske hoteller står suverænt for den største del af væksten. Men også Nordsjælland og Østjylland med Aarhus har givet et solidt bidrag til den samlede vækst,” siger Kirstine Tolstrup Nielsen.

Hotellerne i hovedstaden registrerede en fremgang på 5,4 pct. eller knap 188.000 flere overnatninger til og med maj sammenlignet med samme periode sidste år.

Indtjening er udfordret
Gæster og overnatninger er dog blot én side af sagen, værelsespriser og indtjening er en helt anden, fastslår Dansk Erhverv, der har adgang til tal fra Benchmarking Alliance, der dokumenterer hotelbranchens udvikling til og med juni.

”Det var en ujævn start på året, især i København, da omsætningen i visse perioder blev spist op af udgifter. Men resultaterne for maj og juni har pyntet på det samlede resultat for prisudviklingen i hovedstaden. Så første halvår blev samlet set pænere end forventet, og det giver håb for sommeren,” siger Kirstine Tolstrup Nielsen fra Dansk Erhverv.

Dansk Erhverv repræsenterer godt 200 hoteller og konferencesteder, som står for mere end 32.000 hotelværelser på landsplan. I hovedstaden står hotelmedlemmerne i Dansk Erhverv for godt 86 procent af alle hotelværelser.

Du vil måske også synes om

Sol og Strand fordobler betjeningen af øens feriehusejere

TURISME: Carsten Hæstrup, der selv har lejet feriehuse ud gennem 15 år, rykker til Sol og Strand, hvor han skal supplere Per O. Petersen som ejerrådgiver   Antallet af bornholmske feriehuse, der lejes ud gennem Sol og Strand Feriehusudlejning, er fordoblet gennem de seneste tre år – og fremgangen fortsætter.

Læs mere »

Seje: Ny overbevisende sejr til bornholmske drenge

FODBOLD: På en lun efterårsdag tog Elite Bornholms U16-drenge imod Boldklubben Stefan fra København, og endnu en gang leverede holdet en suveræn indsats i en fejende flot 6-0 sejr. Også sejr til U14 drengene.   Til trods for afbud fra flere faste spillere viste samtlige spillere stor kvalitet, engagement og

Læs mere »

Kandis spiller i Smedjen næste år

MUSIK:  Der bliver dømt fest, fællesskab og dansk musikglæde, når “Kandis”gæster Smedjen i Tejn til august næste år.   Den jyske popgruppe Kandis er for længst blevet en institution på den danske musikscene, og til sommer venter en eftermiddag og aften fyldt med de sange, som generationer af danskere har

Læs mere »