MUSIK: Stemning var høj, og luften fuld af fede beats fredag aften, da Tunes Of Tomorrow i forbindelse med Kulturugen inviterede til Rap i Rasch.

Af Kristian Hjort Jeppsson og Annika Agerskov Pedersen
Karl Pava var med som konference og DJ og kunne præsentere både den bornholmske og københavnske undergrund med blanding af danske, amerikanske og mellem østlige toner, som blev leveret af K.W.A.L.K, RAA, Majnun og Fabeldyret.
Rap i Rasch er et arrangement, som skal præsentere nye rappere fra Bornholm samt vise, hvad anerkendte rappere kan.
Dette års udgave havde Fabeldyret som den anerkendte rapper, som viste det bornholmske publikum og rappere, hvordan man bygger et show op, samt hvordan man vinder scenen ved hjælp af sin musik og historie.
Kom brasende ind
K.W.A.L.K åbnede aftenes show ved at komme brasende ind på scenen med sit engelsk sprog og hurtige rap, som hurtigt greb publikum.
RAA viste, hvordan man laver feel-good hiphop på dansk, og det blev grebet med åbne hænder og kærlighed.
Majnun som spillede sin allerførste koncert, mærkede hvordan et godt og engageret bornholmsk publikum tager imod debuterende kunstner, da Majnun spillede sit sæt to gange efter publikums ønske. Aftenen sluttede af med lokale DJ Isabella Jensen.



