MUSIK: Svanekegaarden byder på en weekend med udelukkende kvindelige musikere og to spændende koncerter: Jazz og klassisk…

Lørdag 6. september kl. 15.30 kan jazzinteresserede møde seks af de bedste kvindelige jazzmusikere som sammen kalder sig “Sisters of Jazz.” Koncerten hedder: It’s All About the Ladies – og den finder sted i Svanekegaarden,
Sisters of Jazz hylder de skjulte, succesrige damer, som står bag tekst, musik og arrangementer til nogle af vores mest spillede og mest elskede jazz standards gennem tiderne. Nogle af dem, der står på programmet, er Dorothy Fields, Nancy Hamilton, Marian McPartland og Mary Lou Williams.
Hyldestkoncert
Konstellationen Sisters of Jazz blev oprindelig sat sammen til en koncert i Sverige under forsommeren 2014, af den svenske jazzsangerinde og sangskriver Anna Pauline.
Da koncerten, som var en hyldestkoncert til de kvindelige jazzvokalister, blev flot modtaget blandt publikum og svensk presse, besluttede man sig for at danne et fast orkester. Et dameorkester hvor man ikke kun hyldede kvindelige vokalister, men også komponister og tekstforfattere, kvindelige ”hjeltinder” inden for jazz.
Fantastiske musikere
Søndag 7. september kl. 15.30 kommer de to fantastiske klassiske musikere Tanja Zapolski (piano) og Isabella Hübener (fløjte) til Svanekegaarden og præsenterer QuizKoncerten – et nyt koncertkoncept, baseret på “Den Klassiske Musikquiz” på DR2.,
De to forrygende musikere og er ofte brugte gæster i Den Klassiske Musikquiz og pianisten Tanja Zapolski og fløjtenisten Isabella Hübener vil både spille og fortælle sig igennem en sprudlende koncert og lade publikum komme med “backstage” i musikquizzens univers.
Anerkendte musikere
Isabella og Tanja er begge anerkendte og alsidige musikere på den danske og internationale musikscene. De er begge meget engagerede i at skabe nye rammer for den klassiske koncert, med innovative konstellationer og repertoire.
Der findes meget vidunderligt musik skrevet for fløjte og klaver, men denne koncert er noget helt og aldeles nyt. Ikke alle musikere kan bryste sig af, at de, udover at mestre deres instrument, også nyder at tale og skabe en relation til deres publikum.
(Artiklen fortsættes under billedet)

Det er et fælles kendetegn for både Isabella og Tanja. Det var netop ude i DR byens Studie 2, at en fælles idé voksede om en ny og anderledes koncert – QuizKoncerten – et mindre format, en klassisk koncert, hvor publikum inviteres med i Den Klassiske MusikQuiz’s kendte univers med professorrunden, baglæns runden mm. Og selvfølgelig, til slut, får lov til at quizze med live.

.gif)

















