Fantastisk aften med Cæcilie Norby

Lørdag aften optrådte sangerinden, Cæcilie Norby, i Musikhuzet i Rønne og skabte en fantastisk stemning

Cæcilie Norby med band i Musikhuzet (Foto: Anders Hansen / Musikhuzet)

 

Publikum blev taget med på en fantastisk musikalsk rejse med facetternes vokaldronning, da Cæcilie Norby optrådte i Musikhuset i Rønne lørdag  aften.

Cæcilie optrådte med et powerfuldt all star band og et repertoire, der lagde vægt på hendes pop-og soulsider, hvor krydderier af jazz og rock også spillede ind.

Bandet bestod af Poul Reimann på piano og keyboard), Jacob Gurevitsch på guitar), Kristor Brødsgaard på bas og Kristoffer Sonne på trommer).

Med Cæcilies tekniske formåen og ægte indlevelse i alle numre skabte hun en fantastisk stemning i Musikhuzet.

 

Du vil måske også synes om

Sussie flytter “Smykkeskrinet” – men ikke ret langt…

BUTIKSLIV: Sussie Nielsen flytter sin populære guld- og sølvbutik “Smykkeskrinet” til større lokaler – men bare fra nummer 2 til nummer 1 i Store Torvegade i Rønne     Så er det snart flyttedag for Sussie Nielsens populære guld- og sølvforretning “Smykkeskrinet” i Rønne. Det kommer kunderne til gode på

Læs mere »

Fællesskaber for mænd inviterer i biografen

AKTIVITET: “Fællesskaber for Mænd” i Ældre Sagen på Bornholm inviterer på biograftur i Rønne Bio, hvor der bliver vist filmen “De forbandede år 3 – Fredens pris.”   Søndag 8.november kl. 13 er mænd i Ældre Sagen inviteret i Rønne Bio, hvor de skal se det danske drama “De forbandede

Læs mere »

Indbrudstyve freder, næsten, Bornholm…

POLITI: Der begås kun meget få indbrud på Bornholm – sammenlignet med resten af landet. Og nu er antallet af de få indbrud endda halveret Af Lene Dam Jørgensen Mens antallet af indbrud i private hjem på landsplan stiger, går Bornholm mod strømmen. Nye tal fra Danmarks Statistik viser en

Læs mere »