Express 1 aflyses onsdag – her er det nye sejlprogram

Express 1 – har fået skader

 

Express 1 har ligget langs krydstogtskajen siden natten mellem søndag og mandag. Den uvante placering i det voldsomme vejr har desværre betydet, at skibet har slået mod kajens fender så hårdt, at skibssiden har fået skader, som skal repareres, før Express 1 atter kan sejle.

Skaderne på Express 1 er ikke alvorlige, og reparationerne kan udføres på stedet. Men færgen skal forhales til Øernes Kaj, og den manøvre kræver bedre vejrforhold end lige nu. Der er brug for det samme bedre vejr, før teknikerne kan komme i gang. Derfor vælger vi at tage færgen ud i morgen for at være sikre på at have tid med godt vejr til at kunne gennemføre reparationen.

Det betyder, at morgendagens sejlprogram på Bornholm ser således ud:

Du vil måske også synes om

Her er beviset: Bornholm er solskinsøen

KLIMA: Bornholm lander på en førsteplads blandt landets 98 kommuner, når det gælder solskinstimer. Det viser en opgørelse foretaget af 1KOMMA5°.   Fra 2024 til 2025 er mængden af solskinstimer steget kraftigt på tværs af hele landet. I Bornholm skinnede solen i alt 2.127,0 timer i løbet af 2025. Det

Læs mere »

Landskabsmalerier og “skattejagt” på Gudhjem Museum

KUNST: Årets to sidste udstillinger på Gudhjem Museum afsløres ved fernisering lørdag 29. august.   Der er tale om to meget forskellige udstillinger, hvor alle værker er skabt til netop disse udstillinger, når Gudhjem Museum løfter sløret for årets to sidste udstillinger ved en fernisering lørdag 29. august kl. 14.

Læs mere »

Turisterne lagde flere penge end nogensinde før i 2025

TURISME: De bornholmske overnatningstal for 2025 viser en stigning på næsten otte pct. De flotte overnatningstal afspejler sig i et øget turismeforbrug til gavn og glæde for hele øen.   1.848.410. Så mange overnatninger lagde Bornholm ø til i 2025. Det betyder et plus på 132.534 overnatninger og dermed en

Læs mere »